Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
|
|
Artykuły: Historia szkoły |
"Chopin"
Opowiadanie to napisałem kilka lat temu.
Alik Maciejewski po przeczytaniu tego tekstu śmiał się serdecznie jak każdy z nas, który przeżył TŻŚ.
Dzisiaj jest już tylko wspomnieniem po tym wspaniałym niezapomnianym naszym Przyjacielu.
"Rejs Przyjaźni"
Praktykanci ŻnO i VEB BR razem z nauczycielami Techniku Żeglugi Śródlądowj z Wrocławia i Szkoły żeglugi "Karl Meseberg" z Schönebeck znajdowali się na szkolnym zestawie pchanym "Westerplatte II" w rejsie z Wrocławia do Frankfurtu nad Odrą, gdzie miało odbyć się spotkanie przyjaźni młodzieży z NRD i PRL.
Akademia
z okazji wybuchu Rewolucji Pazdziernikowej / przypadajacej w dniu dzisiejszym /.
Dwa brzegi
Urodziłem się i wychowałem w mieście, które jak żadne inne nie kojarzy się tak z żeglugą śródlądową: nosi nazwę Brzeg i w herbie ma trzy kotwice.
Flagowy U-Boot TŻŚ
Wszyscy znamy sylwetkę niby-stateczku, jaki usadowił się na trawniku przed budynkiem Naszej Szkoły przy ulicy Bruecknera 10 we Wrocławiu. Jakoś nikt z nas nigdy nie zastanawiał się nad tym skąd to "coś" tam się wzięło i czym jest naprawdę. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że nie jest to "jakaś tam atrapa" ale ... kiosk U-Boota, a ściślej jego część.
Fragment Jungom Równi
Opis pierwszej bójki
Fragment książki Waldemara Mielczarka:Jungom Równi
Fragment z Pierwszej Częśći : W Cieniu Masztów
Beletrystyka wspomnieniowa - Przysięga na sztandar TZŚ w 1966 roku
Historia TŻŚ - 1954r
Niebieski tramwaj wrocławski dudni na długim moście spinającym brzegi Odry, która kilkoma równoległymi korytami opasuje miasto błękitno - zieloną wstęgą. Na jednym z ostatnich przystanków - wysiadamy. Po prawej - obszerne tereny stoczni, po lewej - duży samotny budynek otoczony wysokimi drzewami. Na maszcie przed gmachem powiewa bandera. Napis na tablicy obok drzwi oznajmia: Technikum Żeglugi Śródlądowej. Szerokie schody, obszerne widne korytarze - oto pierwsze wrażenie. Przy stoliku - uczeń służbowy. W marynarskim mundurze, z biało - czerwoną opaską na rękawie.
Historia TŻŚ - 1974
Model szkoły, jej organizacja, wyposażenie pracowni i warsztatów oraz statki szkolne interesowały przedstawicieli wielu krajów — NRF, Francji, NRD. Po zwiedzeniu szkoły .wyrażali się oni z dużym uznaniem o stworzonych tu warunkach. Interesowały ich wzory, na których oparto metody szkolenia polskich załóg pływających. Największym zaskoczeniem dla tych gości było stwierdzenie faktu, że metody szkolenia, organizacja i wyposażenie zespołu opisanych szkół są naszym własnym dziełem.
Internat
Wpływ wychowawczy interantu
Izba Pamięci.
To była kotwica ,,gigant" (na ,,Queen Elizabeth II" były dwukrotnie mniejsze)
Jungom Równi
Sceny ze szkoły: lekcja rosyjskiego, niemieckiego i fizyki
Jungom Równi
Sceny z internatu oraz pierwsza lekcja rosyjskiego
Mistrzostwa TŻŚ w lekkiej atletyce
Do Wrocławia przyjechałem z Kongresówki.
W październiku 1970 r. byłem w pierwszej klasie, kiedy odbyły się Mistrzostwa Szkoły w lekkiej atletyce.
Moje TZS
wspomnienia szkolne i nie tylko
|
|