Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
|
|
SPOTKATKANIE OPŁATKOWE NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW TŻŚ ORAZ ZARZĄDU STOWARZYSZENIA |
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ zaprasza nauczycieli i pracowników emerytów oraz pedagogów aktualnie uczących w reaktywowanym TŻŚ na spotkanie opłatkowe w dniu 9 grudnia 2023 r. o godz. 10,00 w lokalu prowadzonym przez Wiceprezesa Stowarzyszenia Mariana Żurowskiego przy ul. Dobrzyńskiej 21/23 we Wrocławiu (lokal znajduje się w przychodni wojewódzkiej ZOZ). Spotkanie wigilijne jest okazją do złożenia wzajemnych życzeń oraz tradycyjnie podzielenia się opłatkiem. Spotkania te cieszą się coraz większym zainteresowaniem w związku z tym jest uprzejma prośba o telefoniczne potwierdzenie swojej obecności pod numerem: 607 584 533 do dnia 6 grudnia br.
W imieniu Zarządu zaprasza Waldemar Rybicki – Prezes Stowarzyszenia TŻŚ.
|
Aleksander Brückner: ostatni polihistor |
– Polihistorem nazywano uczonego, który opanował wszystkie dziedziny wiedzy, zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne czy społeczne – tłumaczył prof. Janusz Tazbir.
Aleksander Brückner urodził się 29 stycznia 1856 roku w Tarnopolu w spolszczonej od trzech pokoleń rodzinie urzędnika skarbowego. Studiował we Lwowie, odbył też staże naukowe u slawistów. Był docentem Uniwersytetu Lwowskiego. W 1881 roku powołano go na katedrę slawistyki w Berlinie. Aleksander Brückner w dziedzinie historii literatury, gramatyki poruszał się niesłychanie swobodnie.
Ulica Aleksandra Brücknera 10 we Wrocławiu to adres mojego Technikum Żeglugi Śródlądowej. -Aleksander Brückner to autor Mitologii słowiańskiej i polskiej, odnalazł w Bibliotece Petersburskiej Kazania świętokrzyskie, które opracował i opublikował. Podobno znany był z nieeleganckiego słownictwa w chwilach dużego wzburzenia? Historia jego konfliktu z profesorem Uniwersytetu we Lwowie Henrykiem Ułaszynem, który dobitnie wytknął Brücknerowi błędne wyprowadzenie etymologii słowa pchła. Skończyło się na procesie o zniesławienie Ułaszyna przez Brücknera. Wg Brücknera w 16. i 17. wieku żartobliwie pchłę od pchania wywodzono. Aleksander proces przegrał, a pchła pchłę pchła.
Aleksander Brückner uchodził za przesadnie krytycznego, wręcz pesymistę wobec mitologii Słowian. O Perkunie pisał, że „Perun” nazwa mało u Słowian znana, dowodził: „w Polsce na appellativum zeszła”, a Jireczek tę nazwę wywodził z albańskiego.
Starania o sprowadzenie szczątków profesora Aleksandra Brücknera z Berlina do Polski trwały od 1939 roku. Szczątki naukowca zostały sprowadzone do Polski z Berlina, gdzie do tej pory znajdował się jego grób, ostatecznie spoczęły na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Zdjęcie i informacje o Aleksandrze Brücknerze pochodzą ze strony Link
Link |
JUBILEUSZ ZBYSZKA PRIEBE |
Zbigniew Priebe - Absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej i Uniwersytetu Wrocławskiego, były pracownik "Żeglugi na Odrze " i "Navigi". Współinicjator powstania Bractwa Mokrego Pokładu - nasz starszy brat w Bractwie, wciąż młody i aktywny, w środowisku żeglugowym wielce szanowany i ceniony za dobre rady i pomoc - kończy dzisiaj 85 lat i z tej okazji życzymy dużo zdrowia, dobrego samopoczucia, miłości oraz szczęścia!
Życzą:
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki
W imieniu Kapituły BMP - Władysław Wąsik |
JUBILEUSZ BOGUSŁAWY KĘDZIERSKIEJ |
Piękny jubileusz naszej profesor Bogusławy Kędzierskiej, mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć jubilatkę w Klubie Muzyki i Literatury wspólnie z Dyrektorem tej "świątyni kultury" Ryszardem Sławczyńskim. Były życzenia zdrowia i 120 lat, kwiaty i torcik urodzinowy oraz upominek - akwarela przypominającą rzekę płynącą w Jej rodzinnych stronach, goście odśpiewali tradycyjne 100 lat! Pani profesor wspominała lata młodości na Wołyniu, naukę i pracę w naszym TŻŚ. Pani Profesor jest w świetnej kondycji, pamięta wszystkie szczegóły te dobre i też te złe, ma wciąż ten sam dystans do uczniowskich czasów i poczucie humoru. |
BOGUSŁAWA KĘDZIERSKA - PIĘKNY JUBILEUSZ |
Pani profesor rysowała na tablicy, a my uczniowie w zeszytach, książek z tego przedmiotu nie było, a może były zbyt drogie jak na uczniowską kieszeń?
Są to „urywki” z naszego szkolnego życia, trochę w pamięci pozostało mimo upływu lat.
WSZYSTKIM WYKŁADOWCOM NASZEJ AKADEMII A SZCZEGÓLNIE PANI PROFESOR
Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJĘMY!
ŻYCZYMY DUŻO, DUŻO ZDROWIA, SERDECZNIE POZDRAWIAMY!
Jednocześnie zapraszamy na spotkanie urodzinowe w dniu 27 listopada br. o godz. 13,00 w Klubie Muzyki i Literatury pl. Kościuszki 10 we Wrocławiu. Liczba gości ograniczona, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca pod numerem telefonu 600 783 148.
ZARZĄD STOWARZYSZENIA TŻŚ oraz Kapituła Bractwa Mokrego Pokładu |
APEL PAMIĘCI DNIA 13.11.2023 NAUCZYCIELE, MARYNARZE, ARMATORZY, STOCZNIOWCY, PORTOWCY, BUDOWNICZY DRÓG WODNYCH |
Do Was wołam! Nauczyciele marynarzy żeglugi śródlądowej, armatorów, stoczniowców, portowców, budowniczych dróg wodnych. To wasza wiedza i doświadczenie zdobyte na akwenach Kresów Wschodnich, akwenach zaborców, na Wiśle pozwoliło budować we Wrocławiu nowoczesny transport rzeczny i bazę wiedzy o żegludze śródlądowej. Ta Szkoła to szkoła szkół żeglugi śródlądowej, którą tworzyły legendarne postacie i zarazem dobrzy ludzie. Dzisiaj wszyscy warci są brylantów. Wzywam Was nauczyciele:
1. Antoni Gregorkiewicz opiekunie dzieci polskich zesłańców, twórco i założycielu na Syberii i w Polsce harcerskich drużyn żeglarskich, dyrektorze szkoły żeglugi śródlądowej we Wrocławiu.
2. Tadeusz Cieśla
3. Marian Szwarc
4. Maria Bednarska
5. Stanisław Waszczyński
6. Mieczysław Wróblewski
7. Stanisława Inglot
8. Helena Węgrzyńska
9. Jadwiga Żuraw
10. Marian Rynkiewicz
11. Józef Bąk
12. Edmund Pająk
13. Edward Laskownicki
14. Zygmunt Bartnicki
15. Bartłomiej Dyda
16. Bronisław Derkacz
17. Jacek Mączyński
18. Waldemar Masłyk
19. Jacek Mączyński
20. Maria Teresa Pasek
21. Janusz Pasek
22. Jerzy Bartoszek
Stajemy dziś do apelu przy pomniku Pionierów Odry we Wrocławiu w okresie Święta Zmarłych i Święta Niepodległości aby przywołać tradycje, pamięć, męstwo i wytrwałość osób zaangażowanych w dzieje naszej ojczyzny, w odbudowę, rozwój i utrzymanie żeglugi śródlądowej.
Wzywam wszystkich tych rodaków przodków , którzy przez stulecia Wisłą do portów morskich spławiali zboże, którzy ciężką pracą zbudowali największą europejską flotę rzeczą. Zasłużyli się przy budowaniu tradycji marynarzy i ich silnych związków z rzekami, handlem i Polską. Dawnych marynarzy, którzy dają współczesnym powód do dumy i chwały z Polskiej żeglugi śródlądowej.
Wzywam Was! Marynarze żeglugi śródlądowej. Wasza praca jest służbą i stylem życia. Statki, woda, rzeka, brzegi, przyroda, to codzienne piękne środowisko pracy, z którym tworzycie jedność wzajemnie się przenikającą. Przyroda nie zawsze jest przewidywalna i bezpieczna. To ważna część Waszej służby która często oznacza kres rejsu i wezwanie na wieczną wachtę.
• Wzywam Was marynarze żeglugi śródlądowej, którzy nie wrócili z rejsów
Stańcie do Apelu! Chwała marynarzom żeglugi śródlądowej! Cześć ich pamięci !
|
Odra - rzeka w Hiszpanii w fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego |
Odra: rzeka w Hiszpanii
Tak, to nie pomyłka, w Europie płyną trzy Odry: jedna w Czechach, Polsce i Niemczech, druga w Chorwacji (82,7 km) i ta na północy Hiszpanii (65 km). Najkrótsza droga z Wrocławia nad hiszpańską Odrę prowadzi przez Bordeaux we Francji, dalej wzdłuż zatoki Biskajskiej, gdzie w Pirenejach przekroczymy granicę francusko-hiszpańską i po przejechaniu Kraju Basków wjedziemy na obszar wspólnoty Kastylia i León, tu w prowincji Burgos płynie nieżeglowna Rio Odra.
Źródło hiszpańskiej Odry wypływa na północ od masywu: a Amaya w pobliżu miejscowości Fuenteodry u podnóża Lorilli. Początkowo kieruje się na wschód, by po krótkim odcinku zmienić bieg na południe. W miejscu, gdzie uchodzi źródło Odry, biorą swój początek jeszcze dwie inne rzeki i jest to Arroyo del Plantino oraz Arroyo del Congosto. Nad Rio Odra znajdują się kaskady, a także rezerwaty przyrody (np. Lagunas de Villasandino) z bogatą roślinnością i ptactwem. Latem stan wody jest niski, ale jak opowiadają mieszkańcy tych nadodrzańskich miejscowości, w okresie jesienno-zimowym jej poziom potrafi się gwałtownie podnieść.
W górnym biegu przepływa przez równinę doliny Humada, a od miejscowości Villavedón obszarem, gdzie uprawia się m.in. buraki, kukurydzę, słonecznik, lucernę oraz drzewa owocowe. Pola położone w sąsiedztwie tak w jej górnym, jak i dolnym biegu nawadniane są wodą pobieraną z rzeki. Na terenie tym niegdyś znajdowały się winnice, a ich pozostałością są dzisiaj liczne winiarnie i tłocznie.
Mieszkańcy dorzecza naszej księżnej Odry mogli trafić nad brzegi tej hiszpańskiej rzeki w średniowieczu, ponieważ prowadzi tędy szlak św. Jakuba, którym XI-XIV w. i obecnie przemieszczali się pielgrzymi, udając się do Santiago de Compostela, uznanym w XII wieku za najważniejsze centrum chrześcijaństwa po Jerozolimie i Rzymie. Przez Odrę szlak Camino de Santiago prowadzi między dwiema nadodrzańskimi miejscowościami Villasilos i Pedrosa del Principe. Pielgrzymi przekraczają tam rzekę przez solidny drewniany most Barceński.
Poruszając się wzdłuż hiszpańskiej Odry, zauważyć można, że we wszystkich miejscowościach, przez które przepływa, bądź w tych położonych w jej bliskim sąsiedztwie, znajdują się duże kościoły wniesione w stylach romańskim i gotyckim, czasami z przyległymi zabytkowymi cmentarzami jak np. w Sandoval de la Reina, gdzie tuż nad rzeką jest stara pustelnia. Na całej długości rzeki spotykamy również stare kamienne mosty, dziś wyłączone z ruchu, stanowiące materialne ślady przeszłości, a w pobliżu dawnych przepraw wzniesione zostały, nowe już z betonu i stali. Zdecydowana większość miejscowości położonych nad rzeką leży na jej prawym brzegu, a w ich granicach nie znajduje się koryto rzeki. W końcowym jej biegu Odra nazywana jest również Odrillą (czyli wielką).
Wśród licznych małych cieków wodnych mieści się Brullés i jest ona głównym dopływem (lewym) Rio Odra, która w gminie Pedrosa del Príncipe wpływa rozlewiskiem do rzeki Pisuerga (275 km), a będącej prawym dopływem Duero (895 km). Duero na odcinku 130 km stanowi granicę między Hiszpanią a Portugalią i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego w portugalskim Porto.
Warto będąc w okolicach Burgos zawitać nad brzegi Rio Odra, szczególnie miła i ciekawa wizyta może okazać się dla mieszkańców dorzecza naszej księżnej Odry.
Ryszard Sławczyński
RyszardSławczyński (ur. 1962): publicysta, wydawca. W 1999 roku założył i prowadzi Oficynę Wydawniczą Akwedukt. Miłośnik Odry i autor jedynej w polskim piśmiennictwie antologii wierszy o rzece pt. Kiedy Ty mówisz Odra (Wrocław 1999, wyd. II rozszerzone Wrocław 2020). Pomysłodawca i narrator filmu dokumentalno-artystycznego pn. Odra: poezja rzeki (Wrocław 2021). Rozpowszechnia wiedzę o rzece Odrze płynącej w Hiszpanii i Chorwacji.
Podróżnik, popularyzator kultury Kresów Wschodnich i Syberii. W 2012 roku przez miesiąc przebywał w Kazachstanie, a owocem tej podróży jest film Polacy na stepach Kazachstanu (Wrocław 2012). Wydał album fotograficzny Samochodem przez Kresy (Wrocław 2014), broszurę O dniach kultury polskiej w Chakasji na Syberii (Wrocław 2018). Autor licznych wystaw fotograficznych o tematyce kresowej. Wygłasza liczne prelekcje na temat dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich oraz Syberii połączone z pokazami multimedialnymi.
Absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim (praca magisterska pt. Odra i Nysa Łużycka jako granica pokoju. Propagandowy obraz granicy polsko-niemieckiej w latach 1945-1950) oraz studia podyplomowe z Zarządzania i Marketingu w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Podyplomowe Studia Dziennikarskie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Jest honorowym członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Towarzystwa im. Ferenca Liszta. Od 2010 roku dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.
1. Most na Odrze obok Sandoval de la Reina
2.Kamienny most na Odrze obok Sandoval de la Reina
3.Nadodrzńska miejscowość Villanueva de Odra
4.Villanueva de Odra: Rzeka Odra, w dali kościół św. Piotra i Pawła
5.Okolice Villasilos: Rio Odra U Odrilla (duża)
6.Odra na terenie Pedrosa del Príncipe
Link do katalogu wystawy udostępnionej w sali koncertowej
od 11 października 2023 roku do 22 stycznia 2024 roku
Klub MiL otwarty: pn. – pt. 10.00 –18.00, sob. 12.00 –18.00 Wstęp wolny.
Zdjęcia wykonano w lipcu i sierpniu 2023 r.
Link do katalogu wystawy |
WYMIANA TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ PIONIERÓW ODRY |
Uprzejmie informujemy, że dokonaliśmy wymiany tablicy upamiętniającej pionierów Odry, która znajduje się na środkowym wale kanałów żeglugowym a powodziowym między mostami Jagiellońskimi we Wrocławiu ul. Kochanowskiego. Całość została sfinansowana ze środków Stowarzyszenia TŻŚ. Poprzednia tablica była mało czytelna i niewidoczna z ulicy.
|
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ 20 październik 2023 |
W dniu 20 października 2023 r. w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
W uroczystości udział wzięło wielu znamienitych gości, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, dyrektorzy Urzędów Żeglugi Śródlądowej, Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie, przedstawiciel Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, dyrektorzy szkół, reprezentanci uczelni wyższych związanych z żeglugą, przedstawiciele służb mundurowych, osoby związane z żeglugą, byli nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz sympatycy szkoły.
Zaproszeni goście w swoich przemówieniach życzyli uczniom wielu sukcesów w nauce, odwagi, kreatywności, ciągłego rozwoju. Pani Dyrektor Iwona Bednarz zwracając się do uczniów życzyła im sukcesów, zaangażowania, pasji oraz satysfakcji z przyszłego życia zawodowego.
Pan Wojciech Gąsowski, dyrektor Departamentu Edukacji Ministerstwa Infrastruktury odczytał list Podsekretarza Stanu Ministerstwa Infrastruktur pana Grzegorza Witkowskiego
Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony TŻŚ: Link |
|