Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
|
|
PRACA DLA KAPITANÓW ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ |
Poszukujemy chętnych do pracy, a kierownictwo firmy oferuje bardzo dobre zarobki pozwalające na przyzwoite życie w standarcie zachodnio-europejskim.
Szczegółowych informacji mogę udzielić na messengerze lub telefonicznie. ⚓
JÓZEF WĘGRZYN
Kiedy w 1970 roku rozpoczynałem naukę w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu przeczytałem w folderze reklamowym szkoły, że w przyszłości jako dobrze wyszkolony marynarz (kapitan) będę mógł zarabiać na przyzwoite życie.Nie przypuszczałem wówczas, że zachodnie firmy będą zabiegały o takich ludzi jak ja oferując doskonałe zarobki w Euro (wówczas tej waluty nie było).
Dzisiaj ten fakt jest tak oczywisty jak oczywistym jest Zjednoczona Europa.Osiągnąłem na Zachodzie wszystko co było do osiągnięcia w moim zawodzie.Uzyskałem patenty żeglugowe, a ostatnim jest unijny paten kapitana pozwalające mi na prowadzenie statków po europejskich drogach wodnych. ⚓
Mimo, że od dwóch lat jestem emerytem to nadal wykonuję swój wyuczony na Brücknera 10 zawód.W tym roku przeszedłem do nowej na rynku żeglugowym firmy "Binnenschifffahrtskontor Elbe" (BKE), której właścicielem jest jeden z najbogatszych ludzi w Hamburgu Pan Tim-Oliver Kirschbaum, a jego syn Louis jest dyrektorem naczelnym (Geschäftsführer). |
PAMIĘĆ O NASZYCH NAUCZYCIELACH - KOMANDOR MIECZYSŁAW WRÓBLEWSKI |
Komandor Mieczysław Wróblewski przedwojenny oficer marynarki wojennej, kierownik Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, nauczyciel nawigacji w Technikum Żeglugi Śródlądowej, założyciel Bractwa Mokrego Pokładu. Absolwent Korpusu Kadetów i Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu. Dowódca okrętów wojennych. Obrońca Helu i więzień obozów jenieckich. W latach 50-tych związał się z Wrocławiem gdzie przez wiele lat wykładał w TŻŚ teorię prowadzenia statku i nawigację. Piastował szereg odpowiedzialnych stanowisk w administracji żeglugowej, w tym również jako ekspert ONZ w Afryce. Hobby – fotografia. Autor wielu znakomitych obrazów i fotografii eksponowanych w kraju i za granicą. Odszedł na wieczną wachtę w czerwcu 2009 r. Cześć i chwała Pionierom Odry!
W 2023 roku Stowarzyszenie TŻŚ w porozumieniu z synem komandora - Ryszardem Wróblewskim - ufundowało nowy nagrobek z widocznym imieniem i nazwiskiem komandora. Grób komandora Wróblewskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Odona Bujwida we Wrocławiu i jest objęty opieką IPN. Środki na ten cel pozyskane zostały z Fundacji ORLEN w ramach projektu upamiętnienia i opieki nad grobami zasłużonych ludzi dla ojczyzny naszej.
Ryszard Wróblewski - syn Komandora Mieczysława Wróblewskiego przysłał podziękowanie dla Stowarzyszenia TŻŚ za ufundowanie nowego nagrobka upamiętniającego naszego nauczyciela - oficera marynarki wojennej - obrońcy Helu.
Komandor Mieczysław Wróblewski pochowany został w rodzinnym grobie z nagrobkiem z mało widocznym napisem. O wykonanie nowego nagrobka z wyraźnym imieniem i nazwiskiem pochowanego w tym grobie Komandora Mieczysława Wróblewskiego upominało się bardzo wielu absolwentów TŻŚ. |
Pokazy musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry ZS Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna Koźla na Placu Nowy Targ we Wrocławiu |
Po mszy wszyscy pomaszerowali z orkiestrami Szkół Żeglugi Śródlądowych w Polsce na pokazy musztry paradnej na Plac Nowy Targ. Orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie - Koźlu dała po[pis musztry i byliśmy szczerze zachwyceni. Popisy wzbudziły duże zainteresowanie i podziw okolicznych mieszkańców. Orkiestra wraz z uczestnikami święta marynarza rzecznego pomaszerowała ulicami Wrocławia na Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie odbyła się parada odrzańskiej floty wraz z pokazami akcji ratowniczej. Organizatorami obchodów święta marynarzy rzecznych w 2023 roku byli: Ministerstwo Infrastruktury Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej (DGWiZS) oraz Urząd Miasta Wrocławia. Całość wspierali Urząd Żeglugi Śródlądowej oraz Stowarzyszenie Absolwentów TŻŚ. Na tegoroczne obchody Dni Marynarza Rzecznego Zarząd Stowarzyszenia zaprosił zasłużonych dla żeglugi śródlądowej przedstawicieli z poza Wrocławia tj ze Szczecina, Płocka, Bydgoszczy, Torunia i Warszawy. Stowarzyszenie opłaciło dwudniowy pobyt w hotelu dla 9 osób co umożliwiło Im wzięcie udziału w Uroczystych obchodach. Mamy nadzieję, że miło będą wspominać pobyt we Wrocławiu. Organizatorom i prowadzącym oraz uczestnikom imprez okolicznościowych podczas świętowania serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się artystom, którzy dali pokaz swoich umiejętności i talentu prezentując się podczas swoich występów. Występy artystów były całkowicie nieodpłatne!
|
Msza Święta w intencji Marynarzy w Katedrze Wrocławskiej celebrowanej prze Arcybiskupa Józefa Kupnego |
Po złożeniu kwiatów i wieńców przy tablicy Pionierów Odry uczestnicy święta marynarza rzecznego wzięli udział we mszy świętej w Katedrze Wrocławskiej celebrowanej przez arcybiskupa Józefa Kupnego oraz kapelana żeglugi śródlądowej Jana Kleszcza.
|
Święto Marynarzy Rzecznych 2 lipca 2023 |
W dniu 2 lipca 2023 r. świętowanie rozpoczęliśmy złożeniem kwiatów i wieńców przy tablicy upamiętniającej Pionierów Odry. Po raz piąty upamiętniliśmy ludzi związanych z wodami śródlądowymi, ochroną przeciwpowodziową, transportem drogami wodnymi, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju naszej ojczyzny. Jednocześnie uczciliśmy pamięć marynarzy Floty Pińskiej, którzy pierwsi podjęli się obrony Kresów Wschodnich Polski przed Bolszewikami. Na tegoroczne obchody Dni Marynarza Rzecznego Zarząd Stowarzyszenia zaprosił zasłużonych dla żeglugi śródlądowej przedstawicieli z poza Wrocławia tj ze Szczecina, Płocka, Bydgoszczy, Torunia i Warszawy. Stowarzyszenie opłaciło dwudniowy pobyt w hotelu dla 9 osób co umożliwiło Im wzięcie udziału w Uroczystych obchodach. Mamy nadzieję, że miło będą wspominać pobyt we Wrocławiu
|
Święto Marynarzy Rzecznych 1-2 lipca 2023 |
Na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu świętowaliśmy 1 lipca 2023 roku Dzień Marynarza Rzecznego. Data oraz nazwa święta jest nawiązaniem do przedwojennej tradycji tych uroczystości. Zaczęło się już o 9,30 piknikiem, uczestnicy korzystali z rejsów statkami, dzieci młodzież chętnie brała udział w grach i zabawach edukacyjnych. Można było się zapoznać z materiałami informacyjnymi na stoiskach. Organizatorem obchodów święta marynarzy rzecznych był Urząd Miasta Wrocławia w osobie Mateusza Majki, który wraz ze swoją ekipą czuwał nad całością przebiegu uroczystości. Wszystko przebiegało bardzo sprawnie, było bardzo dużo atrakcji, a najbardziej podobały się występy orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią oraz zespół dziewczyn w mundurkach stylizowanych na marynarzy morskich. Organizatorom należą się słowa uznania i gorące podziękowania. Szczególne podziękowania należą się artystom, którzy dali pokaz swoich umiejętności i talentu prezentując się podczas swoich występów. Występy artystów były całkowicie nieodpłatne!
|
Dzień Marynarza Rzecznego 1-2 lipca 2023 |
Szanowni Państwo,
Już po raz 5-ty odbędą się we Wrocławiu obchody Dnia Marynarza Rzecznego. Jak zwykle w pierwszy weekend lipca, w tym roku przypadający w dniach 1-2 lipca, na bulwarach wrocławskich oraz przy pomnikach zacnych poprzedników żeglugi śródlądowej świętujemy nasz dzień przypadający na 3 lipca. Data oraz nazwa święta jest nawiązaniem do przedwojennej tradycji tych uroczystości.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Szczegółowe informacje zawiera strona: Link |
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu |
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbyło się 23 czerwca 2023 r. (piątek) o godzinie 12.30 w sali 208 budynku A, przy ul Młodych Techników 58 we Wrocławiu.
Zostały wręczone dyplomy uznania i statuetka ufundowana przez Stowarzyszenie Absolwentów TŻŚ dla najlepszego ucznia, najbardziej aktywnego społecznika oraz sportowca.
Gratulujemy uczniom, kierownictwu TŻŚ oraz nauczycielom i jednocześnie życzymy dalszych sukcesów.
|
CZWARTY URODZINOWY KONCERT DEDYKOWANY PAMIĘCI ARTYSTY ROMANA KOŁAKOWSKIEGO |
Fundacja im. Romana Kołakowskiego, Teatr Piosenki i Strefa Kultury Wrocław - 11 czerwca br. w Impart Centrum przy ul. Piłsudskiego 10 odbył się czwarty urodzinowy koncert dedykowany pamięci artysty Romana Kołakowskiego, podczas którego zaprezentowali się wyłonieni dzień wcześniej laureaci ogólnopolskiego konkursu. Schola libertatis; jest spotkaniem absolwentów szkoły średniej, tak jakby naszego dawnego TŻŚ?
Na zdjęciu wręczenie nagrody dla laureatki - Katarzyny Żbel (wręcza Prezes Stowarzyszenia Waldemar Rybicki, za piosenkę o kręgosłupie, tekst i muzyka Roman Kołakowski). |
|