23.11.2024 09:21:56
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15/10/2024 17:08
Dn.13.10.2024 po ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Białowiejski, absolwent TŻŚ z 1969r., Wydz. Mechaniczny. R.I.P.

24/07/2024 14:41
Termin : Zjazd Absolwentów TŻŚ Rocznik - Matura 1974 10 - 12 września (wtorek - czwartek). Miejsce - Ruda Sułowska - Gospodarstwo Agroturystyczne https://maps.app.g
oo.gl/CSsHnyVG6C

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

Wydawanie duplikatów świadectw, dyplomów i zaświadczeń szkolnych na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania szkół zlikwidowanych w tym TŻŚ - Świadectwa pracy ŻnO oraz OT Logistics S.A.
Wydawanie duplikatów świadectw, dyplomów i zaświadczeń szkolnych na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania szkół zlikwidowanych w tym TŻŚ

W związku z zapytaniami o możliwość uzyskania dokumentów związanych z zatrudnieniem w celu otrzymania emerytury z tytułu pracy w Żegludze podajemy kontakt z Biurem w Szczecinie OT Logistics S.A. ul. Zbożowa 4, 70-653 Szczecin
ALEKSANDRA DALECKA Specjalista ds. Obsługi Biura tel.
+48 609 130 265

adres mailowy: Aleksandra.dalecka@otlogistics.pl
Adres strony OT Logistics S.A.: Link
BIULETYN NR 200 ROK XXII PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ 2024
JUBILEUSZOWY BIULETYN PROSTO Z POKŁADU Link
BIULETYN NR 200 ROK XXII PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ 2024

Jest dostępny wyjątkowy Biuletyn Prosto z Pokładu nr 200, w którym zamieszczono artykuły o tematyce żeglugowej. Do Biuletynu zostały dołączone materiały do samokształcenia na stermotorzystę autorstwa wieloletnich nauczycieli TŻŚ: Jerzego Bartoszka oraz Henryka Pierchały. Skrypty w formacie PDF udostępnił Henryk Pierchała.
1. Pierwsza strona zawiera zdjęcie muzealnej barki IRENA oraz zabytkowego holownika parowego NADBOR, które są własnością Fundacji Otwartego Muzeum Techniki cumujące w górnym kanale Śluzy Szczytniki autorstwa Janusza Fąfary.
2. Na stronie drugiej dr Jacek Trojanowski prezentuje swój wiersz KLIMAT… ponadto zamieszczono dwa obrazy w postaci miniatur namalowane po wachcie podczas rejsów po morzach i oceanach przez kapitana żeglugi wielkiej Janusza Bacewicza.
3. Na stronach od 3 do 10 pisze kapitan ż. śr. Andrzej Podgórski o rejsie prawdy. Artykuł ukazuje możliwości transportowe rzeki Odry w transporcie kontenerów od Portu Gliwice do Portu Świnoujście. Należy zaznaczyć, że przedsięwzięcie zostało w całości sfinansowane przez armatora użytych jednostek, czyli kpt. Czesława Szarka.
4. Na stronach od 11 do 14 dr Marek Zawadka ukazuje swoją wizję przyszłości żeglugi śródlądowej w 2050 r. widzi Odrę jako „ciche muzeum natury, sterylny park, który trzeba zachować dla przyszłych pokoleń, ale bez śladu tej duszy, która tu była.”
5. Kapitan ż. śr.Janusz Fąfara od strony 15 do 33 wspomina wielkiego wizjonera i twórcę wrocławskie przemysłu stoczniowego – Caesara Wollheima.
6. Dr Jan Pyś od 34 str. do 37 prezentuje Kanał Sekwana-Skalda. Kanał Sekwana-Skalda połączy dwa ważne dorzecza Europy Sekwany i Skaldy. Połączy okręgi przemysłowe Francji, Walonii i Flandrii.
7. Nasz człowiek w Berlinie Witold Szabłowski pisze krótko ale treściwie na 38 i 39 stronie w art.:To i owo o żegludze śródlądowej w Niemczech.
8. Natomiast na stronach od 40 do 46 kapitan Józef Węgrzyn prezentuje swój punkt widzenia na temat kształcenia marynarzy śródlądowych w Polsce i w Niemczech.
9. Od strony 47 do 49 publicysta Ryszard Sławczyński donosi nam o Odrze w Chorwacji. Płynie ona na południe od stolicy Chorwacji, Zagrzebia i liczy 82,7 km długości, a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 604 km2 .
10. Mgr prawa Władysław Wąsik zadaje pytanie wszem i wobec: Dlaczego mamy renaturyzować właśnie Odrę a nie jakąś inną rzekę czy rzeczkę w Polsce? To jest na stronach od 50 d0 52.
11. Na ostatniej stronie tradycyjnie był Kapitan Nemo, ale jest już na stronie 53, gdyż na tej samej stronie i na następnej zaprasza nas na koncert dyrektor Klubu Muzyki i Literatury ten sam – Ryszard Sławczyński!
12. Od strony 55 udostępnia Henryk Pierchała materiały do samokształcenia na stermotorzystę. Gorąco zachęcamy do studiowania tej wyjątkowej „literatury” do nauki zawodu przyszłych kapitanów żeglugi śródlądowej.
Biuletyn jest do pobrania pod linkiem: Link
KONCERT Przed odlotem


Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert Broad Peak pt. „Przed odlotem”
Patrycja Hefczyńska – wokal, autorka tekstów i muzyki, djka
Ela Maja Sokołowska – instrumentalistka, wokalistka, kompozytorka
Słowo wstępne: Ryszard Sławczyński
11 stycznia (sobota) 2025 roku o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Koncert przygotowany przez Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu dla środowiska żeglugi śródlądowej, kadry pedagogicznej Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, marynarzy, stoczniowców oraz portowców.

Muzykę i teksty piszę na rzece. Na co dzień mieszkam w domu na wodzie, dzięki czemu każdego dnia mam kontakt z naturą, czuję jak Odra oddycha, w swoim naturalnym, powolnym rytmie. Uważam, że jeśli z pasją poszukujemy czegoś w plenerze, objawi się to nam w niezwykłej perspektywie.
Muzyka Broad Peak jest ascetyczna. Słychać w niej umiłowanie surowości, oszczędność, oddech, rzekę…Szron, Żuraw, Wieje czy Śpiew Ursy to pieśni z rzeki płynące, pełne miłości do niej, tej, która buja za dnia, a w nocy kołysze do snu. Każda piosenka inaczej rezonuje. Są wędrówki po starych portach i ptasich rajach, nasłuchiwanie. Konstelacje nieba, pełnie Księżyca, wiatr, mgły, wschody i zachody słońca, iskry, luny, krótkie lśnienia, senne tęsknoty, ślady na wodzie, cisza zmieszana z szumem liści.
Na koncercie będzie można usłyszeć guitalelę, altówkę, dzwonki koshi i blue moon, kij deszczowy, tank drum, bęben obręczowy, okarynę, kalimbę i oczywiście nasze głosy.
Patrycja Hefczyńska


Patrycja Hefczyńska – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, djka. Mieszka na barce we Wrocławiu. Na sesjach w studio, na koncertach i na planach teledysków towarzyszy jej pies Buszka.

Ela Maja Sokołowska – instrumentalistka, wokalistka, kompozytorka. Pisze piosenki dla dzieci i dorosłych. Mieszka blisko rzeki, choć daleko od Wrocławia, bo w Danii. Tworzy w towarzystwie dwóch kotów, Szarugi i Pusi.


Egzaminy na uprawnienia specjalne.
Ważna informacja dla kpt.ż.ś. nie posiadających uprawnień na Ren i Łabę. ⚓
Planowane częściowe zniesienie tras ryzyka.
Na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Wodnych i Żeglugi (GDWS) Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV) zamierza częściowo zlikwidować ryzykowne szlaki na Renie i Łabie.
Jeśli chodzi o Ren, w Centralnej Komisji ds. Żeglugi na Renie (CCNR) to decyzja podjęta zostanie 5-go grudnia 2024 r.
1. Co w każdym razie pozostaje niezmienione? Drogi ryzyka na Dunaju i Oberweser pozostają niezmienione. Następujące odcinki na Renie i Łabie nadal wyznacza się jako trasy ryzyka: Ren Górny Ren: Ren km 335,66 (most drogowy Wintersdorf) do Renu km 425,00 (Mannheim) Dolina Środkowego Renu: Ren km 498,45 (most drogowy Moguncja/Mainz-Kastel) do Renu km 592,00 (Koblencja, ujście Mozeli)
Łaba Obszar miasta Drezno: Łaba km 29,74 (pirs żeglugi pasażerskiej) do Łaby km 60,80 (Alberthafen) Szlak rzeki Magdeburg od Łaby-km 324,50 do Łaby-km 327,20 Głębokość kanału na odcinku „Trasa 9” od Łaby – km 502,25 (ujście starego Löcknitz) do Łaby – km 568,90 (Hohnstorfer Most).
2. Co powinno się zmienić? Pozostałe odcinki Renu (od Renu km 425,00 do Renu km 498,45 i od Renu km 592 do Renu km 857,40) nie powinny już w przyszłości być trasami ryzykownymi. Do poruszania się po tych odcinkach nie byłoby już konieczne specjalne zezwolenie na ryzykowne trasy.
Również pozostałe odcinki Łaby (od Łaby km 3,44 do Łaby km 29,74, od Łaby km 60,80 do Łaby km 324,50, od Łaby km 327,20 do Łaby km 502,25 i od Łaby-km 568,90 do Łaby-km 607,50) nie powinny być w przyszłości nie będą już ryzykownymi trasami. Nie byłoby już wówczas potrzeby uzyskiwania specjalnych zezwoleń na przejazd ryzykownymi trasami na tych odcinkach.
3. Jakie są kolejne kroki? W odniesieniu do Renu Centralna Komisja ds. Żeglugi na Renie (CCNR) podejmie decyzję w sprawie niemieckiej propozycji częściowej likwidacji ryzykownego odcinka Renu 5 grudnia 2024 r. W przypadku zastosowania się do propozycji i odpowiedniej zmiany RheinSchPersV, zmianę tę należy wdrożyć do prawa krajowego. We wniosku przewidziano, że zmiana i wdrożenie wejdą w życie 1 lipca 2025 r. W odniesieniu do Łaby Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV) przeprowadzi w przyszłym roku procedurę zmiany BinSchPersV. Proces zmian zajmie około 6 – 8 miesięcy.
Opracowanie i tłumaczenia: Józef Węgrzyn

Na podstawie art. ZKR sieht weniger Risiken auf dem Rhein Link
Ostatnia wachta - Władysław Stypczyński



Dotarła do nas smutna wiadomość, Andrzej Stypczyński zawiadomił o śmierci swego ojca Władysława. Przeżył 90 lat. Niedawno miał urodziny, poruszał się już na wózku, ale nic nie wskazywało na tak zły stan zdrowia.
Władysław Stypczyński z łodziarką związany był od najmłodszych lat, a z Odrą, jej statkami i załogami od pierwszych lat 50. I tak pozostało do dziś. Wszystko to pięknie opisał w swoich wspomnieniach pt." Statek domem, a matką żegluga". Wspomnienia zawierają opis ponad półwiecznej historii żeglugi śródlądowej- żeglugę ery pary i barek holowanych, samospławu, barek motorowych i zestawów pchanych, aż po refleksję obserwatora seniora żeglugi. Wychowawca wielu pokoleń marynarzy, całe życie związany z wodą i Wrocławiem.
Straciliśmy jednego z ostatnich kapitanów, których początki pracy sięgają barek bez napędu, parowców Sudety, Śląsk, dużych holendrów Perkun, Żywija, Swarożyc, Radgost, BM500, TUR, Bizon, Nosorożec to prawie cała historia żeglugi śródlądowej. To był ceniony fachowiec, przede wszystkim dobry człowiek. Najbardziej doświadczony kapitan żeglugi śródlądowej, patenty na cały Ren, pływał po Dunaju. Wciąż marzył o rejsie swego życia, gotowy do wypłynięcia w daleki rejs, z wielką atencją wspominał o wspaniałych latach statków parowych na Odrze, napisał piękne wspomnienia o swoim życiu na wodzie i pracy w Żegludze na Odrze.
Rodzinie i jego najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI


W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki
Ślubowanie 2024 - promocja TŻŚ Wrocław
Uczniowie Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu złożyli 11.10.2024 r. uroczyste ślubowanie. Po zakończeniu edukacji będą mogli zostać marynarzami statków śródlądowych w krajach zachodniej Europy. W Polsce będą mieli problem, bo po polskich rzekach barki już nie pływają.
Link

W Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w tym roku naukę rozpoczęło 16 nowych uczniów.

Liczymy na to, że zasilą wyższe uczelnie tak jak dotychczas, a ci, którzy chcą szybciej rozpocząć karierę zawodową, mają możliwość pracować w żegludze śródlądowej tudzież w gospodarce wodnej, jak również w budownictwie wodnym: mówi Iwona Bednarz, dyrektorka Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Absolwenci technikum mogą kontynuować naukę na przykład na Politechnice Morskiej w Szczecinie.
Link

Wiele lat oczekiwania, trudu oraz zaangażowania ludzi sektora żeglugi śródlądowej zaowocowało w 2016 roku rozpoczęciem procedury utworzenia Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Tym samym rozpoczął się nowy etap w historii żeglugi śródlądowej w Polsce.
WIECZNA WACHTA - ALEKSANDRA RZEWUSKA CZEKAŃSKA


Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci ALEKSANDRY RZEWUSKIEJ CZEKAŃSKIEJ nauczycielki języka niemieckiego w naszym Technikum Żeglugi Śródlądowej w latach 1973 - 1975. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Pamiętamy Panią Profesor jako bardzo miłą i towarzyską osobę, która zaraz po studiach podjęła pracę jako nauczycielka, młoda i urodziwa. Wśród uczniów od razu wzbudziła wielką sympatie i podziw. Wywodziła się ze starodawnego rodu szlacheckiego Rzewuskich z Podlasia.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI
Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ

WIECZNA WACHTA - WŁADYSŁAW JAROMIN
WIECZNA WACHTA - WŁADYSŁAW JAROMIN

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 30 sierpnia 2024 r. zmarł absolwent TŻŚ wieloletni pracownik Żeglugi na Odrze - Władysław Jaromin. Pływał jako kapitan na statkach towarowych; popularnych BM500, TURACH, BIZONACH oraz na pasażerce RUSAŁKA. Całe życie zawodowe związał z pracą na Odrze jako marynarz, bosman, sternik oraz kapitan. Był marynarzem z pasją, koleżeński i uczynny, zawsze sumienny, jako niezawodny członek załogi.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
RODZINIE I JEGO NAJBLIŻSZYM SKŁADAMY WYRAZY GŁĘBOKIEGO WSPÓŁCZUCIA.
ZARZĄD STOWARZYSZENIA TŻŚ
KAPITUŁA BRACTWA MOKREGO POKŁADU
Pogrzeb obędzie się w dniu 5 września 2024 r. o godz. 11:00 na cmentarzu przy ul. Smętnej we Wrocławiu na Sępolnie
WIECZNA WACHTA - WANDA GROBELNA



















Wanda Grobelna w latach 1979 - 2001 uczyła w TŻŚ marynarzy smacznie i zdrowo gotować.


Bardzo dziękujemy za te cenne wskazówki przydatne w naszym życiu.


Rodzinie i jej najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!

Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ, Waldemar Rybicki - prezes Stowarzyszenia TŻŚ



Wyrazy współczucia składają absolwenci klasy 5c z 1983 r.