Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
|
|
Wieczna Wachta |
W dniu 11.02.2021 odeszła na wieczną wachtę pracownica Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej Pani Aniela Bagińska.
Rodzinie i jej bliskim składamy wyrazy współczucia.
Cześć jej pamięci
Absolwenci i Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ. |
WIECZNA WACHTA - KAZIMIERZ SĘDZIK |
Absolwent TŻŚ z 1960 r. pracował na pogłębiarkach na Odrze. 26 stycznia br. odszedł od nas na wieczną wachtę nasz kolega -absolwent 1960r. wydz. mechaniczny KAZIMIERZ SĘDZIK, pogrzeb odbędzie się 01-02-2021 na Cmentarzu Osobowickim o godz. 15:20.
Całe swoje życie pracował dla utrzymania bezpiecznej żeglugi na odrzańskich szlakach wodnych .
Rodzinie i Jego najbliższym składamy wyrazy współczucia
Cześć jego pamięci!…
Koledzy oraz Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ
|
''Odra - rzeka i ludzie'' |
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie pt. ''Odra - rzeka i ludzie''.
|
Kiedy Ty mówisz Odra |
Książka "Kiedy Ty mówisz Odra" Wybór tekstów o Odrze autor: Ryszard Sławczyński,
Książka dedykowana jest pamięci marynarzy odrzańskich i prezentuje utwory 146 autorów o Odrze.
Prace nad antologią rozpoczęły się już w 1996 roku. Tak więc przyczynkiem do jej powstania wcale nie była powódź tysiąclecia w 1997. W stosunku do wydania I (1999) antologia została poszerzona o 39 autorów i 59 tekstów i poprzedzona obszernym wstępem, który jest pierwszą tak wnikliwą i obszerną próbą ukazania obrazu Odry w nie tylko piśmiennictwie i literaturze polskiej. Znajdziemy tu też teksty przełożone przez 19 tłumaczy z łaciny, języka niemieckiego, czeskiego, łużyckiego oraz jidisz. W antologii znajduje się też 10 ludowych pieśni śląskich z przełomu XIX i XX wieku. Tom otwierają „Renesansowe opisanie Wrocławia” i „Jedenastozgłoskowiec na cześć Wrocławia” – pióra Bartolomeusa Steina (w przekładzie Marka Krajewskiego), wieńczy zaś wiersz „Brama Odrzańska” zmarłego niedawno brzeskiego poety Janusza Ireneusza Wójcika. Oprócz słynnego tytułowego wiersza Rafała Wojaczka „Kiedy Ty mówisz Odra” w zbiorze znalazły się (podane chronologicznie) teksty wielu literackich znakomitości: poczynając od Andreasa Gryphiusa i Josepha von Eichendorffa, poprzez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Tymoteusza Karpowicza, Óndry Łysohorskýego, Witolda Wirpszy, Urszulę Kozioł, Mariannę Bocian, Urszulę Małgorzatę Benkę, Ewę Sonnenberg, Henryka Wolniaka, Hansa Niekrawietza, Henryka Bereskę i wielu, wielu innych, aż po noblistkę Olgę Tokarczuk, która wyznaje: „Kiedy byłam dzieckiem, każdy spacer prowadził nad Odrę”. Wraz z rzeką, i tekstami o niej, płyniemy od źródeł, przez Bramę Morawską, Śląsk, Opolszczyznę, Dolny Śląsk, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie, aż po ujście do Bałtyku, albowiem zdecydowana większość autorów urodziła się w dorzeczu Odry i mieszkała, bądź mieszka, w miejscowościach usytuowanych na jej brzegach. Ze względów historycznych i biograficznych znajdziemy także obrazy łączące Odrę z rzekami Kresów Wschodnich. Całości dopełniają noty biograficzne autorek i autorów oraz indeks osobowy.
Książka "Kiedy Ty mówisz Odra" jest do nabycia w księgarni:
"Pod Arkadami", we Wrocławiu, ul. Świdnicka 49
E-mail:podarkadami@ksiaznica.pl
Telefon+48 506 689 857
Godziny otwarcia poniedziałek - piątek: 9:00 - 19:00
sobota: 10:00 - 14:00
Ryszard Sławczyński ur. 22 marca 1962 r. w Chociwlu - Absolwent TŻŚ z 1982 roku. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe z Zarządzania i Marketingu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a także Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1999 roku założył i prowadzi Oficynę Wydawniczą Akwedukt, gdzie wydaje poezję oraz literaturę wspomnieniową o tematyce kresowej. Autor jedynej w polskim piśmiennictwie antologii wierszy z motywem rzeki „ Kiedy Ty mówisz Odra”.
Debiutował w „Radarze” (czerwiec 1983) wierszem „Metr kwadratowy płótna czyli autoportret”, publikował wiersze i teksty publicystyczne o tematyce historycznej m.in. w „Odrze”, „Morzu i Ziemi”, „Sigmie” i „Kulturze Dolnośląskiej”, krakowskiej „Hybrydzie”, „Zesłańcu”, „Kresowych Stanicach”, „Semper Fidelis” oraz „Rodakach” (polskojęzyczne pismo w Rosji). W Kłodzkiej Witrynie Artystów opublikował zbiór wierszy pn. „Zrozumieć siebie” (Kłodzko 1985). Opracował i wstępem opatrzył książkę „Z Kresów przez Afrykę do..” (Wrocław 2001), wydał album fotograficzny „Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie” (Wrocław 2014), broszurę „O dniach kultury polskiej w Chakasji na Syberii” (Wrocław 2018). Autor wystaw fotograficznych o tematyce kresowej, wygłasza na temat polskiego dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich oraz Syberii prelekcje połączone z pokazami multimedialnymi.
Historyk, literat, poeta - animator kultury, publicysta, podróżnik, miłośnik Odry, popularyzator kultury Kresów Wschodnich, autor licznych wystaw. Zachowuje poloniki w dokumencie: Kresów Wschodnich, Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi, Litwy. Gospodarz spotkań Bractwa oraz nauczycieli i absolwentów T Ż Ś. W Bractwie od 2007 roku. Od 2010 roku dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.
|
ŻYCZENIA DLA JUBILATA RYSZARDA STRUSIŃSKIEGO |
Drogi Profesorze. Nasz kochany Jubilacie!: szczęścia, powodzenia, codziennego zadowolenia, radości w życiu prywatnym oraz marzeń spełnienia i tych 120 latach życia w zdrowiu.
Pamiętamy ile pracy i wysiłku wkładałeś w przygotowanie piłkarskich drużyn szkolnych, aby osiągały jak najlepsze wyniki, a ile razy ratowałeś „tonących nieboraków” na basenie!
Przyjmij więc od nas najlepsze życzenia zdrowia i dalszych lat życia.
Pamiętamy Twoją pomoc i życzliwość wychowawcy w internacie.
W imieniu Stowarzyszenia TŻŚ – Waldemar Rybicki
oraz Władysław Wąsik – starszy brat Kapituły BMP
Na zdjęciu poniżej:
Bogusława Kedzierska - nauczycielka budownictwa wodnego w latach 1958 - 1965,
Ryszard Strusiński - nauczyciel wychowania fizycznego, wychowawca i kierownik internatu Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w latach 1953 – 1986 w dniu11 stycznia br. obchodzi swoje 95-te urodziny,
Jan Muzyka - nauczyciel przedmiotów zawodowych w latach 1960 - 1989 |
"ROMANTYCZNE FALE" |
W ramach corocznych spotkań w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki 10 we Wrocławiu osoby związane z żeglugą śródlądową mają możliwość uczestniczyć w organizowanych koncertach muzycznych przez Dyrektora Ryszarda Sławczyńskiego - absolwenta Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Dotychczas na początku każdego roku mieliśmy zaszczyt gościć osobiście w jego „świątyni” kultury na koncertach noworocznych muzyki klasycznej. W tym roku z uwagi na pandemię odbył się wirtualny koncert „Romantyczne fale”, który mieliśmy przyjemność wysłuchać i zobaczyć transmisję na żywo 9-go stycznia o godzinie 17:00 na stronie Klubu: Link. Jednocześnie zachęcam do wysłuchania i oglądania nagrania z koncertu, który jest dostępny w wersji elektronicznej pod podanym adresem strony.
|
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Fundacja Ars Activa oraz "Stowarzyszenie TŻŚ" zapraszają na koncert pt. "Romantyczne fale" |
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Fundacja Ars Activa oraz "Stowarzyszenie TŻŚ" zapraszają na koncert pt. "Romantyczne fale"
9 stycznia (sobota) 2021 roku o godz. 17.00
Mariusz Monczak - skrzypce
Robert Adamczak - fortepian
Koncert dedykowany jest dla środowiska żeglugi śródlądowej!
Szanowni Pracownicy, Absolwenci i Sympatycy TŻŚ.
Drogie Koleżanki i Koledzy!
zbliża się termin naszych corocznych spotkań w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki we Wrocławiu, niestety, w obecnej sytuacji nie możemy osobiście wziąć udziału w wydarzeniu.
Dyrektor Klubu, absolwent szkoły – Ryszard Sławczyński w tej trudnej chwili nie zapomniał o nas i zaprasza na wirtualny koncert „Romantyczne fale”, który będziemy mieć przyjemność wysłuchać na żywo 9-go stycznia o godzinie 17:00 na stronie http:Link. Link do programu koncertu: Link
Proszę o przekazanie informacji wszystkim zainteresowanym spotkaniem.
Życzę wszystkiego dobrego w 2021 roku, dużo zdrowia, szybkiego powrotu do normalności i spotkań w rzeczywistych miejscach.
Sylwia Tl
|
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! |
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie
Prezentów bez liku i choinki do sufitu...
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2021!
|
WIECZNA WACHTA - JÓZEF FIJOŁ |
W dniu dzisiejszym odszedł na Wieczną Wachtę nasz kolega klasowy z Technikum Żeglugi Śródlądowej Józef Fijoł rocznik 1966 Va. Po ukończeniu naszej szkoły podjął studia na Politechnice Gdańskiej, lecz w 1968 roku przerwał naukę przenosząc się do Szczecina na pływanie w Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych. Pracując jednocześnie studiował w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Po ukończeniu Szkoły Morskiej w1973 roku rozpoczął pracę na statkach w Polskiej Żegludze Morskiej a następnie na statkach obcych bander. Przechodząc wszystkie stopnie oficerskie w żegludze międzynarodowej jako Kapitan Żeglugi Wielkiej w 2011 roku przeszedł na emeryturę. Odszedł od nas dobry, lubiany, radosny i niezawodny kolega żegnany z wielkim żalem i smutkiem. Żonie i rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.
Przyjaciele i koledzy.
Msza żałobna odbędzie się 16.12.2020roku w miejscowości Węgierki koło Wrześni o godz. 11:00 , a pogrzeb po mszy na przyległym do kościoła cmentarzu.
|
|