Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.
|
|
Dni Odry na Wybrzeżu Dunikowskiego we Wrocławiu 18 września 2021 r. |
|
Szczególne podziękowania dla Zbyszka Toporowicza |
Szczególne podziękowania należą się dla Zbyszka Toporowicza za sfinansowanie zamówienia zakupu znaczków dla członków Stowarzyszenia TŻŚ. Podkreślić należy, że znaczek jest cenną pamiątką dla absolwentów dawnej szkoły, która głęboko utkwiła w naszej pamięci i sercach. Ten mały symbol mówi nam bardzo wiele i przypomina przeżycia w TŻŚ we Wrocławiu. Dochody z dystrybucji znaczków zasilają konto Stowarzyszenia i stanowią kwotę z której pokrywane są wydatki jego działalności. Wyrażam tą drogą dla naszego kolegi szacunek za ten akt dobroczynności na rzecz wspólnoty jaką niewątpliwie tworzymy kultywując pamięć o szkole, która umożliwiła nam start w dorosłe życie!
Z wyrazami szacunku Waldemar Rybicki - Prezes Stowarzyszenia TŻŚ
Ps. Znaczek można nabyć zgłaszając się telefonicznie pod nr 607 584 533 |
PODZIĘKOWANIA DLA DARCZYŃCÓW |
W nawiązaniu do apelu o wsparcie datkami naszego Stowarzyszenia w miarę swoich możliwości uprzejmie informuję, że odzew ze strony społeczności TŻŚ był bardzo duży, przez co zasilone zostało konto kwotą, która pozwoli nam na dalsze utrzymanie lokalu przy ul. Toruńskiej 72 dla Stowarzyszenia oraz kontynuowanie dotychczasowej dobrej współpracy z Dyrekcją, kadrą nauczycielską oraz uczniami Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu; Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej przy ul. Brucknera 10.
Biorąc powyższe pod uwagę serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom, naszym dobroczyńcom za szlachetny gest wsparcia.
Z poważaniem i serdecznymi pozdrowieniami: Waldemar Rybicki – Prezes STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ WE WROCŁAWIU
|
Apel do członków Stowarzyszenia TŻŚ i absolwentów TŻŚ |
Apel do członków Stowarzyszenia TŻŚ i absolwentów TŻŚ oraz sympatyków żeglugi śródlądowej o dobrowolne wpłaty na konto: bank PKO BP Biznes Partner
numer konta: 24 1020 5226 0000 6902 0235 2425
Apel ma związek z brakiem funduszy na opłacenie dzierżawionego pomieszczenia w internacie przy ul. Toruńskiej 72, jako siedziby Stowarzyszenia TŻŚ. Nasze dochody to głównie składka członkowska w wysokości 5 zł miesięcznie. Niestety ilość wpływów ze składek zmniejsza się corocznie, a w tym roku wpłaty dokonało tylko 14 członków. Tak radykalny spadek dochodów zmusza Zarząd Stowarzyszenia do podjęcia kroków ograniczających działalność, a nawet rezygnacji z dzierżawy lokalu. Oznacza to zerwanie więzi z miejscem, które od lat stanowi odniesienie naszych wspomnień związanych z nauką w TŻŚ.
Mamy w głównym budynku „Izbę Pamięci” ze sztandarami szkoły, mundurami oraz modelami jednostek pływających na Odrze i rezygnacja z dzierżawy lokalu oznaczać może likwidację ostatniego już śladu naszej bytności w budynku przy ul. Brucknera 10. Planujemy w 2022 r. zorganizowanie zjazdu absolwentów naszej szkoły i chcielibyśmy, aby odbyło się to właśnie w auli przy ul. Brucknera 10.
Pragnę podkreślić, że fundusze dotychczas pozyskane zostały wykorzystane na opłacenie lokalu, telefonu, wieńców i kwiatów dla zmarłych naszych koleżanek i kolegów oraz nauczycieli.
Z wyrazami szacunku: Prezes Stowarzyszenia Waldemar Rybicki, jednocześnie składam podziękowania dla ofiarodawców.
|
MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI POLSKICH MARYNARZY RZECZNYCH |
W dniu 4 lipca 2021 r. o godz.10,00 na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego na statku pasażerskim Wratislavia rozpoczęła się msza święta ku czci Polskich Marynarzy Rzecznych. Mszę Świętą na statku Wratislavia celebrowali tak jak w ubiegłym roku: Bp Andrzej Siemieniewski oraz krajowy kapelan żeglugi śródlądowej ks. Jan Kleszcz proboszcz Parafia pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego przy asyście młodych kleryków i ministrantów. Na wstępie odczytany został list Abpa Stanisława Gądeckiego o powołaniu przez Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski na Krajowego Duszpasterza Żeglugi Śródlądowej Kanonika Jana KLeszcza. Następnie odczytano Reskrypt o ustanowieniu św. Jana Chrzciciela patronem Wrocławskiego Okręgu Żeglugi Śródlądowej oraz o wyznaczeniu kaplicy pw. św. Józefa w Archikatedrze Wrocławskiej i powierzenie jej pod honorową opiekę środowiska marynarzy śródlądowych. Po mszy nastąpiło poświęcenie statków pasażerskich i inspekcyjnych oraz pchacza typu BIZON WESTERPLATTE II jednostki szkoleniowej TŻŚ.
|
KWIATY I WIEŃCE PRZY TABLICY PIONIERÓW ODRY |
Przedstawiciele najwyższych władz państwa, województwa, miasta Wrocławia, Urzędów Żeglugi Śródlądowej, Policji i Straży Miejskiej, Wód Polskich oraz Zarządów Portów Gdańska i Szczecina złożyli wieńce i kwiaty przy kamieniu wydobytym z Odry, do którego przymocowano tablicę z napisem: "Pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej - jej budowniczym, stoczniowcom, marynarzom i portowcom, którzy swoim trudem ożywili Odrę dla Polski. Społeczeństwo miasta Wrocławia, Czerwiec 1983 r." Głaz osadzono na betonowym fundamencie, obok symbole: maszt, kotwica, śruba okrętowa. Uroczyste odsłonięcie tablicy miało miejsce 24 czerwca 1983 roku, w ramach obchodów "Dni Morza" oraz 65 -leciem Dyrekcji Dróg Wodnych przy Ministerstwie Komunikacji.
|
Program-dni-marynarzy-rzecznych-3-5-lipca-2021 |
|
15 Rocznica powstania Stowarzyszenia Absolwentów TŻŚ |
15 lat temu 16-17 czerwca 2006 roku w Dusznikach Zdroju przy okazji spotkania koleżeńskiego rocznika maturalnego 1977 organizowanego tradycyjnie przez kolegę Ryśka Zarembę założyliśmy Stowarzyszenie Absolwentów Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
Jak do tego doszło opiszę w tym artykule, ponieważ byłem jednym z inicjatorów powołania tej absolwenckiej organizacji i prowadzącym Zebranie Założycielskie.
|
WIECZNA WACHTA - HENRYK GAJEWSKI |
Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci kapitana HENRYKA GAJEWSKIEGO - urodzony 2.02.1935 r. w Jaźnie na Litwie - zmarł 28.02.2021 r. w Polanicy Zdroju.
Był absolwentem Technikum Żeglugi Śródlądowej z 1966 r. wydziału zaocznego. Karierę marynarza rozpoczął w białej flocie w Szczecinie już w 1953 r. W latach 1955 - 1957 odbył służbę wojskową w Marynarce Wojennej. Po zakończeniu służby wojskowej podjął pracę w Żegludze na Odrze jako sternik na HP SWAROŻYC pod dowództwem kapitana Jana Miki. W 1958 roku awansuje na kapitana statku pasażerskiego "15 GRUDNIA", w 1960 obejmuje dowództwo na SP SYRENA a od 1962 r. SP NEPTUN.
W 1969 r. rozpoczyna pracę w Technikum Żeglugi Śródlądowej na statku szkolnym WESTERPLATTE a następnie MŁODA GWARDIA, w 1982 r. zostaje nauczycielem zawodu w TŻŚ, a w 1989 awansuje na kierownika internatu TŻŚ, w 1990 przechodzi na emeryturę. Był właścicielem pensjonatu w Polanicy Zdroju, który prowadził do 2020 r., kiedy przekazał kierowanie ośrodkiem swojej córce Helenie.
Rodzinie i jego najbliższym przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki Prezes Stowarzyszenia
|
|