22.11.2024 06:02:45
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15/10/2024 17:08
Dn.13.10.2024 po ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Białowiejski, absolwent TŻŚ z 1969r., Wydz. Mechaniczny. R.I.P.

24/07/2024 14:41
Termin : Zjazd Absolwentów TŻŚ Rocznik - Matura 1974 10 - 12 września (wtorek - czwartek). Miejsce - Ruda Sułowska - Gospodarstwo Agroturystyczne https://maps.app.g
oo.gl/CSsHnyVG6C

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

Lista spraw dla Pani Minister
Poniżej przedstawiam listę żywotnych spraw żeglugi śródlądowej opracowanych w ceku przedstawienia ich Pani Minister Anny Wypych-Namiotko.

Zwracam się z prośba o dodanie ewentualnych sugestii i komentarzy przed wysłaniem listy do Ministerstwa Infrastruktury. Lista stanowić będzie program naszego spotkania z Panią Minister.

Żywotne sprawy żeglugi śródlądowej wymagające natychmiastowych działań.

1. Planowanie strategii i długofalowego działania na rzecz transportu wodnego w Polsce tak, aby mimo zmian politycznych kontynuowano przyjęte koncepcje, a nie opracowywano wciąż nowych - wzajemnie się nie zazębiających.

2. Ratyfikowanie umowy AGN i podjęcie inicjatyw zmierzających do współuczestnictwa w realizowaniu połączeń transgranicznych (Kanał Odra - Łaba - Dunaj). W pozyskiwaniu środków pomocowych z UE szukać sprzymierzeńców na Słowacji i w Austrii a także w Czechach - równie żywotnie zainteresowanych reaktywacją żeglugi na Łabie.

3. Zmiana sposobu administrowania drogami wodnymi - szlaki uznane za drogi wodne winny być zarządzane przez Ministerstwo Transportu (Infrastruktury), a nie Ochrony Środowiska. Dotyczy to także zbiorników retencyjnych istotnych dla kształtowania właściwych warunków nawigacyjnych na szlakach żeglownych. W miejsce RZGW powinna zostać powołana (na wzór dróg czy autostrad) - Generalna Dyrekcja Dróg Wodnych ukierunkowana stricte na remonty, utrzymanie i budowę nowych dróg wodnych wraz z infrastrukturą (mosty, porty, śluzy). Bardzo pilne jest dokończenie inwestycji już rozpoczętych (Malczyce), budowa następnych stopni Kaskady Dolnej Wisły i remont istniejącej zabudowy hydrotechnicznej - w tym Kaskady Górnej Wisły.

4. Infrastruktura na rzekach i kanałach musi pozostać własnością Skarbu Państwa. Niedopuszczalna jest prywatyzacja i sprzedaż terenów w miastach położonych wzdłuż rzek i kanałów, samych kanałów, portów, nabrzeży, śluz itp. Przykład zburzonego portu Popowice we Wrocławiu sprzedanego pod zabudowę i przeznaczonego do zasypania jest tu najbardziej wymowny. Wszystko wskazuje na to, że podobny los może spotkać wrocławski Port Miejski i największy polski śródlądowy port w Koźlu. Ze Szczecina - ostatniego bastionu żeglugi śródlądowej - rugowana jest ze swoich miejsc postoju rzeczna flota rzekomo psująca estetykę (sic!) portowego miasta! Tereny wzdłuż Odry "śródlądowej" Miasto Szczecin chce zabudować apartementowcami, kasynami i innymi przybytkami uciech, proponując w zamian armatorom śródlądowym bezludne, pozbawione jakiejkolwiek infrastruktury szuwary i bagna poza miastem. Takie plany zagospodarowania przestrzennego powinny być natychmiast oprotestowane i poddane wnikliwej analizie pod kątem możliwych nadużyć.

5. Rada ds Promocji Żeglugi Śródlądowej przy Ministerstwie Infrastruktury nie może reprezentować interesów innego ministerstwa (Ochrony Środowiska), pozostając w fundamentalnej sprzeczności z interesami środowiska żeglugowego. Opłaty żeglugowe wnoszone przez armatorów zasilają kasę resortu środowiska (RZGW), a zgodnie z raportem Rady nie są tej Radzie przekazywane przez ten resort mimo takiego zapisu ustawowego. Wniosek: opłaty żeglugowe powinny bezpośrednio wpływać do Rady ds Promocji Żeglugi Śródlądowej. W Radzie powinni zasiadać przedstawiciele armatorów, spedytorów, stoczni i szkolnictwa żeglugowego, aby stanowić przeciwwagę dla działań zmierzających do zlikwidowania żeglugi w Polsce zamiast jej promowania.

6. Dostosowanie polskich przepisów o kwalifikacjach załóg do przepisów unijnych i stworzenie właściwych relacji między wykształconymi w szkołach żeglugowych kadrami do możliwości ich zatrudnienia. Zapobiega to "eksportowi" kadr do zachodnich armatorów, którzy bez przeszkód mogą zatrudnić pracownika w stopniu marynarza w przeciwieństwie do naszych pracodawców. Konieczne są więc modyfikacje przepisów lub ustalenie wyższego stopnia zawodowego dla adeptów opuszczających szkoły branżowe.

7. Stworzenie przy Urzędach Żeglugi Śródlądowej Komisji Technicznych, dokonujących przeglądów statków dla uzyskania świadectwa zdolności żeglugowej. Polski Rejestr Statków - pozostając monopolistą - dyktuje horrendalne ceny za dokonanie przeglądu zmuszając na dodatek "dostarczenia statku do ich siedziby", co w wielu przypadkach jest niewykonalne (Górna WIsła).

8. Reaktywacja szkolnictwa żeglugowego w takiej formie, która spełniałaby oczekiwania armatorów. Wzorem było tu zlikwidowane Technikum Żeglugi Śródlądowej, będące atrakcyjne dla młodzieży choćby z powodu uzyskania matury. Formy kształcenia w policealnym cyklu, połączone z brakiem możliwości zatrudnienia po jego zakończeniu z powodów podanych w pkt. 6 są w obecnym stanie nieprzydatne. Koniecznością jest pozyskanie do kształcenia wybitnych praktyków mogących przekazać wiedzę przystająca do rzeczywistości, a nie podręcznikowe i przestarzałe teorie.
Komentarze
#1 | Wegrzyn Jozef 75d dnia 27.02.2008
Chciałem dodać, że powyższą listę opracował zespół ekspertów pod dowódctwem kpt. Andrzeja Podgórskiego.
Szkoła do której chodziliśmy zobowiązuje nas nie tylko do bezproduktywnych wspomnień, ale przede wszystkim do konkretnych działań.
Wszyscy, którzy czują się jej prawdziwymi absolwentami powinni włączyć się do tego programu pomoc dla żeglugi ... chyba, że niepotrzebnie wyrzucono na nich społeczne pieniądze to niech wspominają dalej.
#2 | Jacek Bozym dnia 06.03.2008
Nie wiem czy akurat ten problem jest w gestii Pani Minister,ale moze warto by bylo zastanowic sie nad stworzeniem preferencyjnej polityki finansowo-kredytowej dla armatorow srodladowych w celu umozliwienia zakupu nowo-wybudowanych statkow,zlecajac budowe jednostek naszym,polskim stoczniom rzecznym.Jak do tej pory,kupujemy starocie na zachodzie,uwalniajac tenze zachod od zlomu robiac miejsce nowoczesnym jednoskom,ktore i tak sa budowane u nas.Moze warto zwrocic na to uwage,ze nasza flota jest co raz starsza i pochlania co raz wieksze naklady na jej modernizacje.Wiadomo-co nowe to.....
#3 | Pan Andrzej dnia 07.03.2008
Właśnie tak powinno pojmować się działania Rady ds Promocji Żeglugi Śródlądowej. To Rada powinna występować z inicjatywami - również legislacyjnymi - aby uwzględnić także finansową stronę wspierania żeglugi oraz przewoźników i o tym mówi punkt 5.
#4 | Jacek Bozym dnia 08.03.2008
Andrzej,te rade to juz dawno nalezaloby rozpedzic na cztery wiatry...Jak do tej pory nic konkretnego nie zrobila i jak uslyszelismy w Szczecinie,nic nie zrobi,bo sama nie wie co ma robic....a "szmal"-nasz szmal idzie do bardzo "zaprzyjaznionego"ministerstwa "zielonych...na torpedowanie inicjatyw rozwoju zeglugi....PAAARANOJA!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?