23.11.2024 03:07:16
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15/10/2024 17:08
Dn.13.10.2024 po ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Białowiejski, absolwent TŻŚ z 1969r., Wydz. Mechaniczny. R.I.P.

24/07/2024 14:41
Termin : Zjazd Absolwentów TŻŚ Rocznik - Matura 1974 10 - 12 września (wtorek - czwartek). Miejsce - Ruda Sułowska - Gospodarstwo Agroturystyczne https://maps.app.g
oo.gl/CSsHnyVG6C

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

LEKCJA W IZBIE PAMIĘCI!

Uczniowie reaktywowanego Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu odbyli lekcję w „Izbie Pamięci” w dawnej siedzibie TŻŚ przy ul. Brucknera 10. Uczniów przywitali absolwenci dawnego TŻŚ: Henryk Pierchała i Waldemar Rybicki, którzy też byli nauczycielami w tej szkole. Waldemar Rybicki pływa obecnie na tankowcu belgijskim po Renie i jednocześnie jest Prezesem Stowarzyszenia TŻŚ. W swej wypowiedzi Prezes podkreślił fakt reaktywacji Technikum w 2017 r. jako kontynuację tradycji szkolnictwa żeglugowego we Wrocławiu. Zwrócił uwagę na rolę jaką odegrała Szkoła w przywróceniu transportu na śródlądowych drogach wodnych w Polsce.

Natomiast Pan Henryk Pierchała jako absolwent TŻŚ a następnie wieloletni nauczyciel w tej szkole przedstawił w zarysie jej historię. Z pewnym wzruszeniem wspomniał o ostatniej klasie, której miał przyjemność być wychowawcą. Klasa liczyła: 27 uczennic i 5 uczniów co w TŻŚ było ewenementem. Podkreślił, że uczniowie właśnie tej klasy osiągnęli najlepsze wyniki i zachowali się w jego pamięci jako wyjątkowo zdyscyplinowani i bardzo życzliwi dla swojego „starego” nauczyciela i wychowawcy.

Pan Henryk jako ciekawostkę przytoczył sentencję łacińską: „navigare necesse est, vivere non est necesse”, co oznacza: „żeglowanie jest koniecznością, życie nie jest koniecznością; żeglowanie jest ważniejsze od życia”. Powiedzenie to przypisywane jest Pompejuszowi Wielkiemu, który wysłał statki ze zbożem z Egiptu w sztormową pogodę, w rejsie do Rzymu. Dla zachowania spokoju w Rzymie obowiązywała zasada „chleba i igrzysk”. Lud rzymski można było utrzymać w spokoju rozdawnictwem zboża i igrzyskami. Do najhojniejszych donatorów należeli między innymi: Sulla, Juliusz Cezar, Trajan i Pompejusz. Te słynne słowa Pompejusza wypowiedziane przed wiekami stały się niejako motto dla całych pokoleń uczestników w oceanicznych regatach żeglarskich a szczególnie w rejsach dookoła świata żeglarzy samotników. W żegludze śródlądowej powiedzenie to nie obowiązuje, najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi!

W tym historycznym wykładzie nie zabrakło też wspomnienia o założycielu TŻŚ: Antonim Gregorkiewiczu oraz o faktycznym twórcy „potęgi” Technikum, jego rozbudowy o niezbędne obiekty jak: internat, warsztaty, nowe statki szkolne, pływalnię, salę gimnastyczną, aulę, budynek z nowoczesnymi gabinetami do nauki przedmiotów zawodowych przez wieloletniego Dyrektora -Tadeusza Cieśli. Wspomniał także o wspaniałych nauczycielach, którzy odeszli już na „wieczną wachtę”: Stanisławie Waszczyńskim, Marianie Szwarcu, Franciszku Wietchym, Czesławie Śladkowskim, komandorze Mieczysławie Wróblewskim i wielu, wielu innych bardzo cenionych i szanowanych ludzi związanych z naszą szkołą. Najwięcej anegdot funkcjonuje w środowisku absolwentów o profesorze historii – Stanisławie Waszczyńskim o pseudonimie „Cyra”, który napisał wierszem historię Polski. Przytoczył kilka jego wpisów do dziennika jak np.: „Klasa chodzi po klasie i nie zwraca uwagi na moje uwagi”.

Ciekawą historię opowiedział Waldemar Rybicki o zajęciach warsztatowych na szkolnym holowniku „Danek”. „Prowadził je obecny tu na spotkaniu Henryk Pierchała. Pływaliśmy w rejonie Wrocławia ucząc się cumowania, śluzowania i wykonywania różnych manewrów. Wszystko to trzeba było opisywać, ubarwiać rysunkami w prowadzonych przez nas dzienniczkach. Oddawało się to potem do sprawdzenia i oceny prowadzącemu zajęcia. Chcąc sprawdzić, czy profesor to czyta umieściłem rysunki z wykonywanych czynności, a zamiast ich opisu zacytowałem „Pana Tadeusza”: Litwo ojczyzno moja… itd. Otrzymałem 3+.” Pan Henryk o tym fortelu dowiedział się niedawno i uznał, że to było możliwe tylko przy znacznym znużeniu czytanymi opisami podobnych czynności!
Nadmienił, że szkołę dla marynarzy ukończyło wielu znakomitych ludzi kultury, polityków, naukowców, artystów, działaczy społecznych i gospodarczych, oficerów marynarki wojennej, żołnierzy i oficerów wojskowych, inżynierów, biznesmenów oraz pisarzy.

Na zakończenie Dyrektor Paweł Zapart wraz z uczniami podziękował Panom: Henrykowi Pierchale oraz Waldemarowi Rybickiemu za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu lekcji w „Izbie Pamięci” przy ul. Brucknera 10 we Wrocławiu, za przekazanie bardzo ciekawych informacji, anegdot, opowieści związanych z mieszczącą się tutaj szkołą.
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?