22.11.2024 12:06:54
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15/10/2024 17:08
Dn.13.10.2024 po ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Białowiejski, absolwent TŻŚ z 1969r., Wydz. Mechaniczny. R.I.P.

24/07/2024 14:41
Termin : Zjazd Absolwentów TŻŚ Rocznik - Matura 1974 10 - 12 września (wtorek - czwartek). Miejsce - Ruda Sułowska - Gospodarstwo Agroturystyczne https://maps.app.g
oo.gl/CSsHnyVG6C

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

Żegluga Gdańska
Dziennik Bałtycki 2008-07-23




Statki handlowe Żeglugi Gdańskiej Ltd "Laila 5" i "Lechia" cumujące na Motławie
Przy nabrzeżu Motławy, w starym porcie gdańskim, cumują dwa nieduże, siostrzane handlowe statki rzeczno-morskie "Laila 5" i "Lechia". Odkupiła je od rosyjskiego armatora Żegluga Gdańska Ltd, której katamarany, wodoloty i małe wycieczkowce pływają z turystami po gdańskich i gdyńskich wodach portowych oraz na trasach wiodących przez Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Dzięki nowym statkom gdańska firma poszerzy swoją ofertę usług żeglugowych o dochodowe przewozy towarowe.

- Odkupione statki są już po gruntownym remoncie w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA - zaznacza Jerzy Latała, prezes ŻG Ltd. - Przeprowadzono na nich roboty kadłubowe, malarskie, elektryczne i mechaniczne. Nadzorowało je towarzystwo klasyfikacyjne Germanischer Lloyd. Gwarantuje to, że statki bez kłopotów ubezpieczymy i znajdziemy dla nich zatrudnienie, a w razie konieczności - sprzedamy po korzystnych cenach. Obecnie kończymy załatwianie formalności związanych z ich zarejestrowaniem i dopuszczeniem do żeglugi morskiej. Będziemy również starać się o uzyskanie certyfikatu, umożliwiającego statkom pływanie po Renie. Do eksploatacji wejdą one we wrześniu. Nie wiemy jeszcze, czy statki będziemy obsługiwać sami, czy zostaną one wyczarterowane obcemu armatorowi. Wszystko zależy od rachunku ekonomicznego. Nie wykluczamy ich odsprzedania, gdyby zaproponowano zadowalające nas ceny. Nie oznacza to jednak rezygnacji z żeglugi towarowej. Pozwoli ona nam na uzyskiwanie dodatkowych przychodów oraz na utrzymanie firmy, bowiem wpływy z żeglugi pasażerskiej spadają. Pieniądze ze sprzedaży statków przeznaczone byłyby na zakupienie następnego, większego lub znowu dwóch - mniejszych.

"Laila 5" i "Lechia" (przemianowana z "Laila - 8", po wejściu drużyny piłkarskiej gdańskiego klubu Lechia do I ligi) należą do serii ośmiu statków rzeczno - morskich o nazwach od "Ladoga-101" do "Ladoga-108". Zbudowała je w latach 1988-1989 fińska stoczni Rauma - Repola Oy w Uusikaupunki dla rosyjskiej firmy North-Western Shipping Co., a eksploatowała firma Volga-Neva Ltd. Teraz "Laila 5" i "Lechia" mają pływać pomiędzy portami leżącymi nad Bałtykiem i Morzem Północnym. Mogą one przewozić różne towary masowe, w tym zboża i pasze, a także drewno, ładunki niebezpieczne i kontenery. Nieduże wymiary i manewrowość umożliwia im wpływanie do małych portów morskich, takich jak Darłowo czy Kołobrzeg, oraz na rzeki żeglowne.

Rosnące ceny paliwa powodują, że zwiększają się koszty przewozów towarów samochodami. Gdy samochód ciężarowy może przewieźć jednorazowo ładunek o masie 30-35 ton, to na mały statek można załadować towary ważące od 1000 do 3000 ton. Nawet przy nieco wyższej opłacie frachtowej, podniesionej z powodu podwyżek cen paliw, koszty przewozów ładunków drogą morską są i tak znacznie mniejsze niż ciężarówkami po zatłoczonych drogach lądowych. Z uwagi na zagrożenia ekologiczne, jakie niesie transport samochodowy, Unia Europejska preferuje i wspiera żeglugę morską na krótkich trasach oraz stałe połączenia między portami europejskimi, jako tzw. autostrady morskie.

Prezes Latała podkreśla, że statki handlowe ŻG Ltd są zarejestrowane pod polską banderą, a ich portem macierzystym jest Gdańsk. Jednakże pływanie pod narodową banderą wiąże się wciąż z kłopotami. Dotychczas nie ma obiecywanego przez kolejne ekipy rządowe drugiego rejestru statków, a ustawa o pracy na statkach morskich znajduje się na etapie konsultowanego projektu. Stąd armatorzy polscy, rejestrujący statki w kraju, mają problemy związane z opodatkowaniem i zatrudnianiem marynarzy. W przypadku chęci zaangażowania na statkach, pływających pod biało-czerwoną banderą, marynarzy zagranicznych, bo brakuje polskich, obowiązują takie same przepisy jak dotyczące pracowników zatrudnianych na trzy miesiące przez stocznie czy na budowach.

Żegluga Gdańska Ltd powstała w roku 1996, w wyniku sprywatyzowania przedsiębiorstwa państwowego o takiej samej nazwie, które działało od 1946 roku. Eksploatuje statki wycieczkowe, w tym cztery katamarany pasażerskie i dziewięć wodolotów.
Jest największą firmą przewożącą pasażerów na liniach przybrzeżnych i tramwajów wodnych, kursujących na Zatoce Gdańskiej. Jej statki utrzymują także międzynarodowe połączenia wodolotami, m. in. na liniach Elbląg-Kaliningrad i Kołobrzeg- Bornholm.



Statki "Laila 5" i "Lechia"
Uniwersalne statki rzeczno-morskie
Exnazwy – "Ladoga 105" i "Ladoga 108"
Miejsce budowy – stocznia Rauma - Repola Oy w Uusikaupunki, Finlandia
Długość - 82,5 m
Szerokość -11 m
Zanurzenie - 4 m
Nośność -2075DWT
Napęd - dwa silniki wysokoprężne, średnioobrotowe, o mocy po 440 kW, dwie śruby napędowe Prędkość - wynosi 10,7 węzła.
Zasięg pływania - 25 dni
Liczba załogi - 6 osób
Przeznaczenie - przewozy ładunków masowych suchych, drobnicowych i niebezpiecznych oraz kontenerów (84 TEU)

Jacek Sieński
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?