22.11.2024 12:29:19
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15/10/2024 17:08
Dn.13.10.2024 po ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Białowiejski, absolwent TŻŚ z 1969r., Wydz. Mechaniczny. R.I.P.

24/07/2024 14:41
Termin : Zjazd Absolwentów TŻŚ Rocznik - Matura 1974 10 - 12 września (wtorek - czwartek). Miejsce - Ruda Sułowska - Gospodarstwo Agroturystyczne https://maps.app.g
oo.gl/CSsHnyVG6C

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

Konferencja Wrocławska
W dniach 19-20 czerwca 2008 r. Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu we współpracy z zagranicznymi oraz krajowymi instytucjami zorganizowała Międzynarodową Konferencję Naukową, której tematem była Rola Transportu Wodnego Śródlądowego w Rozwoju Regionów Zjednoczonej Europy. Konferencję otworzył dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej i Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury Pan Andrzej Gdula. Podkreślił rangę żeglugi śródlądowe w Europie oraz jej walory ekonomiczne i ekologiczne. Pan Dyrektor życzył uczestnikom Konferencji owocnych obrad. Zgromadzonych na Konferencji Gości przywitał także Kanclerz uczelni Pan Janusz Pawęska.

Dwudniowa Konferencja była okazją wymiany poglądów na temat europejskiej żeglugi śródlądowej. W konferencji uczestniczyli posłowie, senatorowie, urzędnicy oraz ponad stu osobowa grupa międzynarodowych specjalistów i ekspertów ds. żeglugi śródlądowej m.in z Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii, Francji i Polski. W czasie VI sesji zaprezentowanych zostało blisko 40 referatów i wystąpień.

Uczestnicy podkreślali rosnącą w Unii Europejskiej rolę transportu rzecznego. Transport ten jest tradycyjnym przewoźnikiem ładunków masowych, a obecnie zdobywa nowe rynki. Jest jedynym, który najbezpieczniej przewozi materiały chemiczne i niebezpieczne. Specjalizuje się w przewozie tzw. gabarytów, ładunków o bardzo dużych rozmiarach oraz kontenerów. Nowymi specjalnościami żeglugi są tzw. autostrady rzeczne tj. przewóz statkami samochodów ciężarowych zmniejszając w ten sposób natężenie ruchu na drogach oraz dowóz dużych ilości produktów spożywczych do centrów handlowych ulokowanych na obrzeżach miast.

Rozmówcy podkreślali, że Polska żegluga śródlądowa odgrywa w Europie istotną rolę. W Polsce ma swoją siedzibę jeden z większych europejskich przewoźników śródlądowych – ODRATRANS S.A, dużą część załóg statków pływających po europejskich drogach wodnych stanowią polscy marynarze, mamy też 3.800 kilometrów dróg wodnych co pod względem ich długości plasuje nas na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Niestety, jak zauważyli uczestnicy Konferencji, obecnie możliwości przewozowe żeglugi śródlądowej w Europie kończą się na Odrze. Nawet polscy przewoźnicy nie mogą pływać po polskich rzekach. W Polsce obecnie jest niewiele dróg wodnych pozwalających na prowadzenie bezpiecznego i rentownego transportu.

Uczestnicy wskazywali, że europejskie śródlądowe drogi wodne łącznie z drogami morskimi bliskiego zasięgu powinny tworzyć jednolitą pod względem parametrów sieć akwenów komunikacyjnych pozwalających przemieszczać ładunki na przeciwległe krańce kontynentu. Dla sprawnej wymiany handlowej między poszczególnymi krajami państwa powinny równolegle rozwijać wszystkie rodzaje transportu ze szczególnym uwzględnieniem transportu rzecznego, który posiada wiele walorów ekonomicznych i ekologicznych. Obecne zainteresowanie rozbudową dróg wodnych i korytarzy transportowych wśród członków UE jest tak duże, że obserwuje się konkurujące ze sobą projekty przebiegów tych korytarzy proponowane przez różne państwa. Rozmówcy podkreślali konieczność połączenia ze sobą sieci dróg wodnych Unii oraz Europy Wschodniej. W realizacji tego postulatu konieczna jest poprawa warunków żeglugi na polskich śródlądowych drogach wodnych. Wskazane przez uczestników konferencji cele możliwe są do realizacji wyłącznie przy współpracy na forum Unii Europejskiej stąd skierowany do polskich uczestników Konferencji postulat aktywizacji działań zarówno reprezentantów branży jak i administracji państwowej polskiej żeglugi śródlądowej na arenie europejskiej.

Liczba uczestników konferencji, ilość wystąpień oraz dyskusje plenarne i kuluarowe świadczyły o ogromnym zainteresowaniu europejskiej społeczności polską żeglugą śródlądową, a w tym Wrocławiem nazywanym niegdyś stolicą polskiej żeglugi śródlądowej. Na zakończenie Konferencji jej uczestnicy wskazali na konieczność kontynuacji tego typu spotkań. Kanclerz uczelni poinformował zebranych, że kolejne konferencje organizowane w różnych miastach europejskich będą się odbywały pod nazwą Partnerstwa dla Żeglugi Śródlądowej. Stwierdził także, że w ciągu trzech tygodni sformułowane zostaną wnioski, których realizacja będzie przedmiotem analizy na kolejnej konferencji oraz, że z wnioskami tymi powinny być zapoznane najwyższe władze państwowe.

Szczegółowy program dostępny jest tutaj
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?