Dni Odry na Wybrzeżu Dunikowskiego we Wrocławiu 18 września 2021 r.
Dodane przez Retman dnia 12.09.2021
Treść rozszerzona
Stowarzyszenie TŻŚ
Środowisko Absolwentów i Nauczycieli zlikwidowanego w 2005 roku Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
Powołane w 2006 roku w Dusznikach-Zdroju Stowarzyszenie Absolwentów Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu jest rzecznikiem interesów tego środowiska we wszystkich działaniach, jakie przyjęto w Statucie, jak również reprezentuje to środowisko w Internecie i mediach. W wyniku uchwały podjętej na Walnym Zjeździe Stowarzyszenia przyjęto skróconą nazwę, którą posługujemy się we wszystkich kontaktach.
STOWARZYSZENIE TŻŚ
51-414 Wrocław , ul.Torunska 72 telefon 0607 584 533
Wszystkie pytania czy propozycje do Zarządu proszę przysyłać na adres:
zarzad@tzs-stowarzyszenie.eu , lub umieścić na Forum.
Nasze główne cele to:
• Kultywowanie pamięci i tradycji szkoły.
• Kultywowanie i rozwój żeglugi śródlądowej w Rzeczpospolitej Polskiej.
• Organizowanie pomocy naukowo-technicznej i samokształceniowej dla członków.
• Podtrzymywanie pamięci o zmarłych profesorach, pracownikach szkoły i uczniach.
• Organizowanie pomocy materialnej dla członków, rodzin po zmarłych członkach Stowarzyszenia.
• Współudział w inicjowaniu wszelkich inicjatyw mających na celu reaktywowanie szkolnictwa zawodowego na potrzeby żeglugi śródlądowej
• Podejmowanie wszelkich działań związanych z rozwojem żeglugi śródlądowej
Kto może do nas dołączyć:
• absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej i Zasadniczej Szkoły Żeglugi Śródlądowej i poprzedzających je Szkół Żeglugi,
• cudzoziemiec – absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej i Zasadniczej Szkoły Żeglugi Śródlądowej i poprzedzających je Szkół Żeglugi,
• osoba nie będąca absolwentem o ile Zarząd podejmie taką decyzję.
Bractwo Mokrego Pokładu ze Starszym Bratem Władysławem Wąsikiem
1. Jesteśmy zespołem ludzi w większości związanych zawodowo z Odrą: marynarze, portowcy, stoczniowcy. Wielu z nas to absolwenci nie istniejącego już Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Nie brakuje też w naszych szeregach sympatyków Odry i wodniactwa.
2. Bractwo powstało z inicjatywy profesora Politechniki Wrocławskiej, twórcy Fundacji Otwartego Muzeum Techniki i Muzeum Odry Stanisława Januszewskiego i Zbigniewa Priebe – jednego z pierwszych absolwentów TŻŚ.
3. 6 czerwca 2002 roku odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie. Ustalony został program i zasady działania. Przyjęta nazwa; Bractwo Mokrego Pokładu. Szczególnie zależy nam na integracji środowisk zainteresowanych żeglugą, gospodarczym i turystycznym wykorzystaniem
Odry. Działalnością Bractwa kieruje Kapituła.
4. Członkiem Bractwa Mokrego Pokładu może zostać każdy, kto interesuje się wodniactwem, zabytkami techniki, chciałby od siebie coś wnieść w tym kierunku lub pragnie poznać historię żeglugi, budownictwa wodnego, wykorzystania dla potrzeb ludzi przepływającej Odrą wody. Nie trzeba żadnych formalności, nie trzeba żadnych zapisów ani opłacania obowiązkowych składek. Wystarczy przyjść na spotkanie, wysłuchać albo zabrać głos w omawianej sprawie. Serdecznie zapraszamy na spotkania. Więcej informacji udziela Władysław Wąsik.
5. Stowarzyszenie TŻŚ - Bractwo Mokrego Pokładu pisze i publikuje biuletyn Prosto z Pokładu Materiały do biuletynu zbiera: Władysław Wąsik, kontakt tel. 600 783 148 Stowarzyszenie TŻŚ - Bractwo Mokrego Pokładu z siedzibą: 51-414 Wrocław, ul. Toruńska 72. Korespondencję prosimy kierować na adres jw. z dopiskiem Bractwo Mokrego Pokładu. Adres mailowy: admin@bractwomp.eu Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej: http://bractwomp.eu/ Biuletyn
DNI ODRY NA WYBRZEŻU DUNIKOWSKIEGO WE WROCŁAWIU
To wyśmienita okazja zaprezentowania potencjału najważniejszej rzeki we Wrocławiu, o której się mówiło jako ”pracownicy”. Odra straciła swój walor transportowy dla węgla ze Śląska w dół rzeki, rudy do hut, fosforytów i apatytów do fabryk nawozów w górę rzeki. Odra jednak wciąż posiada duży potencjał transportowy choćby przenosząc przewozy kontenerowe z autostrad A4 i A2 na Odrzańską Drogę Wodną, która istnieje i nie jest wykorzystywana pomimo ewidentnych korzyści ekonomicznych. Są ładunki, przy których żegluga w zasadzie jest bezkonkurencyjna, tj. transport wielkich konstrukcji o dużym tonażu tzw. towary wielkogabarytowe. Po moście nie może przejechać ładunek o wadze 2000 ton a pod mostem może przepłynąć statek nawet ze znacznie cięższym ładunkiem! Statkami śródlądowymi coraz częściej wozi się ładunki wielkogabarytowe, które stają się specjalnością branży żeglugowej! Odra jest dobrem dla Wrocławian o dużym potencjale ekonomicznym i rekreacyjnym a jednocześnie cennym zasobem przyrodniczym! Głoszone półprawdy o proekologicznym transporcie kołowym wprowadzają społeczeństwo w błąd i lekkomyślnie gotowi jesteśmy zgodzić się na likwidację w Polsce gałęzi transportu najbardziej ekologicznego, jakim jest żegluga śródlądowa. O żegludze śródlądowej, o życiu i pracy na wodzie, o wyjątkowej wartości z rzeki Odry można się dowiedzieć i zobaczyć na Odra Centrum albo tuż obok w Muzeum Odry Fundacji Otwartego Muzeum Techniki prof. Stanisława Januszewskiego, który jest prekursorem chronienia zabytków związanych z żeglugą śródlądową.
Władysław Wąsik
Program "DNIA ODRY" na 18 września 2021 r.:
Rejsy po Odrze
wyścigi na ergometrach wioślarskich
zwiedzanie bulwaru Xawerego Dunikowskiego i jego okolic z przewodnikiem
warsztaty żeglarskie i ekologiczne
eksperymenty i doświadczenia naukowe
gry i zabawy dla najmłodszych
atrakcje przygotowane przez Hydropolis, Aquapark i Wrocławski Tor Wyscigów Konnych
występy i konkursy na scenie
warsztaty bębniarskie
food trucki.
i wiele innych atrakcji.
Na zakończenie odbędzie się koncert zespołu NGOMADS & Kasia Pakosa.
Wstęp wolny. Link