SPRAWOZDANIE Z POSIEDZENIA ZARZĄDU STOWARZYSZENIA TŻŚ
Dodane przez Retman dnia 27.04.2019

SPRAWOZDANIE - ze spotkania Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Zebranie odbyło się w dniu 27.04.2019 r., zgodnie z programem. Zał. Nr 1.
1. Obecni na zebraniu członkowie Zarządu:
- Waldemar Rybicki
- Józef Czech
- Marian Żurawski
- Adam Maślany
- Ryszard Szymanowski
Oraz goście.

W spotkaniu stwierdzono wymagane kworum zgodnie z zasadami statutowymi.
2. W okresie sprawozdawczym stwierdzono:
- w zakresie wymaganych opłat i należności dla podmiotów zewnętrznych wszelkie zobowiązania są zrealizowane. Stan konta wynosi: 2302,59 zł.
3. Prezes – Waldemar Rybicki przedstawił sprawozdanie finansowe, które zostało zatwierdzone przez zarząd. Omówił też sprawy związane z wynajmem pomieszczeń w budynku przy ul. Brücknera 10 i Toruńskiej 72. Zgodnie ustalono, że nadal należy te pomieszczenia utrzymywać za roczną opłatę ok. 3000,- zł (kwota ta jest zmienna, gdyż jest negocjowana).
4. Absolwenci dostali odznaki zasłużony dla Dolnego Śląska na sesji Sejmiku Wojewódzkiego w dniu 26 marca br. W ramach współpracy międzyregionalnej wspólnie obchodzony jest Międzynarodowy Rok Odry. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP, przedstawiciele Dyrekcji Dróg Wodnych w Republice Czeskiej w tym Radca Prezydenta Republiki Czeskiej, Minister ds. Rozwoju Regionalnego i Transportu Thomas Webel (Saksonia-Anhalt) i wielu innych przedstawicieli administracji, organizacji społecznych i podmiotów gospodarczych w dniach 27 – 29 marca 2019 r. byli uczestnikami Międzynarodowego Sympozjum Odrzańskiego z okazji Roku Odry. Stowarzyszenie deklaruje współpracę i pomoc innym instytucjom w realizacji przedsięwzięć związanych z obchodami Roku Odry.
5. Apel sprzeciwu w sprawie odwołania ze stanowiska Ministra GMiŻŚ – Marka Gróbarczyka Zarząd STOWARZYSZENIE TŻŚ poparł w całości przy jednym głosie wstrzymującym się.
6. Stowarzyszenie wystosuje apel o utrzymanie szkolnictwa żeglugowego w Schönebecku. Ze szkołą w Schönebecku Technikum Żeglugi śródlądowej we Wrocławiu utrzymywało kontakty i współpraca ta miała pozytywne efekty w postaci: wymiany uczniów na praktykach oraz bliskiej współpracy kadry nauczycielskiej w zakresie przedmiotów zawodowych mającej na celu ujednolicenia tematyki nauczania. W związku z reaktywacją w 2018 r. TŻŚ we Wrocławiu rokuje to nadzieję ponownego nawiązania owocnej współpracy w zakresie kształcenia kadr dla żeglugi śródlądowej. Nadmienić należy, że nadal utrzymywane są kontakty z nauczycielami tej szkoły i rozumiejąc ich trudne do zaakceptowania plany „wygaszenia” nauczania w zawodzie marynarza śródlądowego apelujemy o bardziej perspektywiczną ocenę zasadności tych planów. Nadmieniamy, że w 2005 r. w podobnej sytuacji znalazło się nasze Technikum Żeglugi śródlądowej we Wrocławiu, które dopiero po 13 latach udało się reaktywować. Pragniemy podkreślić, że polityka unijna w transporcie towarów kładzie nacisk na rozwój jednego z najbardziej ekologicznych i wyjątkowo taniego intermodalnego systemu transportu jakim jest transport towarów śródlądowymi drogami wodnymi. Żegluga śródlądowa powinna być realną alternatywą obsługi transportowej portów morskich obok kolei i samochodów. Likwidacja szkolnictwa prowadzi w prostej drodze do upadku żeglugi na Łabie oraz obawiamy się, że także i na Odrze, choćby ze strony niemieckiej!
W sprawie naboru do klas pierwszych (z uwagi na program nauczania w systemie czteroletnim i pięcioletnim w TŻŚ będzie minimum już 3 klasy) wskazane jest nawiązanie bliższej współpracy z Kuratorium Oświaty oraz gimnazjami i podstawówkami. Stowarzyszenie deklaruje wszechstronną pomoc w prowadzeniu rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ biorąc powyższe pod uwagę w celu podniesienia efektów nauczania uznaje za konieczne pozyskanie pełnego etatu dla nauczyciela zawodu, który podejmie się pełnej opieki nad uczniami w zakresie nauczania przedmiotów zawodowych.

7. W sprawach różnych kolega Zbigniew Priebe poinformował o posiadaniu korespondencji z Romualdem Olszewskim – wieloletnim kapitanem oraz inspektorem PIP ŻnO. Materiały te oficjalnie zostały przekazane na ręce Władysława Wąsika – starszego brata Kapituły Bractwa Mokrego Pokładu jako artefakty do przyszłej Sali Pamięci w TŻŚ.

Sporządził: Józef Czech
Zatwierdził: Waldemar Rybicki

Treść rozszerzona
Koleżanki i Koledzy; uprzejmie informuję, że na dzień 27 KWIETNIA 2019 roku o godz. 10.00 zaplanowaliśmy posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ.
Miejsce spotkania: Restauracja Mazur przy ul. Dobrzyńskiej 21/23 ( obiekt Zespołu Opieki Zdrowotnej ).
Obowiązkowy udział członków Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ.
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych Absolwentów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Posiedzenie Zarządu STŻŚ ma charakter otwarty.
Proponowany porządek obrad:
1. Powitanie i stwierdzenie kworum oraz zatwierdzenie porządku obrad.
2. Omówienie poparcia w liście otwartym dla Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marka Gróbarczyka.
3. Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu - nabór uczniów na rok szkolny 2019/2020.
4. Omówienie udziału Stowarzyszenia w obchodach "ROKU ODRY - 2019".
5. Sprawy rożne.

Zapraszam; Waldemar Rybicki – Prezes STŻŚ