I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu
Dodane przez Retman dnia 14.08.2018
Relacja z; I KONGRESU W OPOLU
Treść rozszerzona
I Kongres Żeglugi Śródlądowej okazją do spotkania ludzi związanych z żeglugą oraz przedstawicieli świata biznesu, nauki, edukacji, a także władz administracyjnych i samorządowych. Wydarzenie było okazją do pogłębionej dyskusji na temat stanu polskich śródlądowych dróg wodnych oraz wykorzystania ich potencjału w celu rozwoju gospodarczego kraju.
Organizacji Kongresu przyświecały trzy najważniejsze cele:
•rozwinięcie debaty na temat stanu obecnego i perspektyw rozwoju polskich rzek,
•zainteresowanie sektora biznesu transportem wodnym śródlądowym,
•pokazanie perspektyw rozwoju dla przyszłych, młodych kadr.
Zgodnie z planem Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej swoim wystąpieniem otworzył I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie Koźlu odegraniem hymnu Polski rozpoczęła swój występ pokazem musztry oraz wykonaniem utworów muzycznych ze swojego repertuaru. Występ ten bardzo się podobał uczestnikom Kongresu i orkiestra otrzymała gorące brawa. Swoją drogą miło jest popatrzeć, jak młodzież prezentuje się w mundurach marynarskich.
„Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi Śródlądowej, jaki odbył się w Opolu. Minister Marek Gróbarczyk tłumaczy, że według założeń rządu stały transport towarów na Odrę wróci do 2020 roku.” Najwyraźniej Opole przejmuje pałeczkę w działaniach promujących żeglugę śródlądową. Minister Gróbarczyk podkreślił konieczność budowy zbiorników retencyjnych w całym kraju i widzi potrzebę budowy małych zbiorników retencyjnych w każdej gminie tam, gdzie tylko istnieją takie warunki. W rozmowie z wójtem jednej z okolicznych gmin zaproszonym na kongres dowiedzieliśmy się, że jego gmina ma takie plany budowy dwóch zbiorników retencyjnych. Należy podkreślić, że mini retencja i mikro retencja poprzez sieć młynów wodnych od wieków spełniała bardzo ważną rolę w utrzymaniu w okolicy na odpowiednim poziomie wód gruntowych oraz w gospodarce wodnej a także rybnej. Widoczna jest determinacja władz centralnych w swoich działaniach poprawy zasilania w wodę głównych rzek jednak z pewną niekonsekwencją i niedowładem organizacyjnym, gdyż jednocześnie obowiązuje wciąż bardzo restrykcyjna tzw. „dyrektywa ptasia” ograniczająca napełnianie zbiorników retencyjnych do pojemności na jaką zostały one wybudowane! Jest to niczym nie uzasadniony zakaz napełniania zbiorników natomiast świadczy tylko o niekompetencji lub asekuranctwie osób zatwierdzających realizację szkodliwych gospodarce wodnej Polski nakazów ograniczających i tak zbyt małe do potrzeb zasoby zgromadzonej wody w zbiornikach retencyjnych. Przy wieloletnich suszach jest to bardzo nierozważne działanie powodujące znaczne straty w rolnictwie i uniemożliwiające uprawianie żeglugi towarowej na Odrze! Tak więc; z jednej strony mówi się o zatrzymywaniu słodkiej wody odpływowej i jednocześnie nie pozwala się napełnić istniejące zbiorniki?
Minister Marek Gróbarczyk poinformował też o planach rozpoczęcia jeszcze w tym roku budowy dwóch stopni wodnych na Odrze tj.: w Lubiążu i Ścinawie co szczególnie cieszy marynarzy śródlądowych.
Więcej informacji i zdjęć na stronach:
Link
Link
W kongresie uczestniczyli: Dyrektor reaktywowanego TŻŚ we Wrocławiu - Paweł Zapart, Prezes Stowarzyszenia TŻŚ - Waldemar Rybicki oraz członkowie Bractwa Mokrego Pokładu.
45-835 Opole